banner

Co znamená pozitivní GBS?

Pozitivní GBS, pozitivní SAG znamená přítomnost Streptokoka skupiny B (Streptokoka agalactiae) v pochvě ženy.
GBS - Group B Streptococcus nebo-li SAG - Streptococcus agalactiae je bakterie, která je v pochvě ženy poměrně často přítomna - asi u 20 % žen. Tato bakterie většinou ženě nezpůsobuje žádné subjektivní potíže, ale může způsobit infekční onemocnění plodu. Plod se může bakterií kolonizovat (nakazit) při porodu, kdy prochází porodními cestami.

Kdy se přítomnost GBS vyšetřuje?

Vyšetření na přítomnost této bakterie v pochvě by mělo být prováděno v 36. týdnu gravidity. Provádí se rektovaginálním stěrem. Gynekolog při vyšetření těhotné odebere tenkou štětičkou stěr z pochvy a konečníku a odešle získaný materiál na mikrobiologii. Výsledek je k dispozici většinou během 3 dnů. Pokud se přítomnost potvrdí kdykoliv během těhotenství, považujeme výsledek za pozitivní. Pokud je stěr negativní v časné fázi těhotenství, měli bychom provést ještě kontrolní stěr po 36. týdnu gravidity, jak bylo již zmíněno.
Ve většině případů, zejména pokud těhotná nemá žádné potíže, nákazu streptokokem agalactiae během těhotenství neléčíme. Jiná situace je u těhotné, u které je významné riziko předčasného porodu nebo nálezu streptokoka i v moči.

Jaká jsou opatření při porodu?

Tento mikrob není nebezpečný pro těhotnou, ale může být nebezpečný pro novorozence během porodu. Proto se podává u žen s pozitivním nálezem profylakticky antibiotikum v infúzi (kapačka) během porodu, aby se minimalizovala nákaza novorozence.
Podání antibiotika by mělo být včasné, tzn. minimálně 3 hodiny před porodem, aby se dostalo přes placentu až do krevního oběhu plodu. V krvi plodu je poté profylaktická (ochranná) hladina antibiotika a plod je chráněný proti možné nákaze.
Pokud těhotné odteče plodová voda, i když ještě nemá pravidelné kontrakce, podává se antibiotikum hned po příjezdu do porodnice.
Volba antibiotika záleží na pracovišti, ale obecně jsou doporučována antibiotika penicilinové řady, která jsou na streptokoka citlivá. V případě alergie volíme většinou makrolidová antibiotika.
Antibiotikum se během porodu podává většinou pouze v jedné dávce. Pokud se jedná o případ předčasného odtoku plodové vody nebo o déle trvající porod, podáváme antibiotika v přesně určeném dávkování až do porodu.

Co by mohl Streptokok způsobit?

Může mít za následek závažné infekce novorozenců, jakými jsou zápal plic, zánět mozkových blan nebo celkový zánět, tzv. sepse, při které prokazujeme přítomnost bakterie v krevním řečišti novorozence.

Jak často k nákaze miminka dochází?

U 3-5 novorozenců na 1000 narozených miminek. Rizikového novorozence je potřeba sledovat. Nicméně pokud se podá během porodu antibiotikum a dodrží hygienická opatření, je riziko infekce miminka s vážnými následky minimální.

Může Streptokok ohrozit miminko před porodem, tj. během těhotenství?

Ano. Tato bakterie může způsobit zánět dělohy, popř. i placenty, pupečníku a plodových obalů a tím ohrozit plod. Tato komplikace však není příliš častá a těhotným s příznaky zánětu se podávají antibiotika.

Zjednodušeně řečeno

Přítomnost Streptokoka není rozhodně důvodem k panice. Ošetřující gynekolog by měl vždy okolo 36. týdne gravidity stěr provést. V případě pozitivního výsledku se provedou v porodnici během porodu preventivní opatření. Preventivními opatřeními myslíme aplikaci antibiotika do žíly rodící ženy za účelem ochrany plodu před nákazou při průchodu porodními cestami. Antibiotikum se přes placentu dostane do krevního oběhu plodu a působí u plodu jako profylaxe před infekcí. Tímto způsobem zabráníme možné infekci novorozence. Nejlépe je podat antibiotikum alespoň 3 hodiny před porodem, aby splnilo očekávaný efekt.

Autor: MUDr. Eva Račanská

Ve zkratce pro tatínky

Přítomnost streptokoka, která se nachází zhruba u 20 % žen, není nebezpečná pro ženu, ale ohrožuje nákazou při průchodu porodními cestami novorozence a může u něj způsobit závažné infekce jako zápal plic, zánět mozkových blan či sepsi. Proto se provádí ve 36. týdnu těhotenství kultivace z pochvy a rekta a v případě pozitivního nálezu se podává ženě preventivně během porodu antibiotikum, resp. 3 hodiny před očekávaným porodem, aby stihlo vytvořit účinnou hladinu jak u matky, tak v krevním oběhu dítěte a chránilo jej tak před nákazou. JM

Následující článek:

Těhotenská cukrovka

Pozitivní GBS neboli SAG, Streptococcus agalactiae - diskuze

stag

dobrý den, v 36. tt mám pozitivní nález na streptokoka. Je možné požadovat hned po porodu krevní testy dítěte, aby se zjistilo, že se infekce nepřenesla? Nezávisle na tom, jestli se stihlo antibiotikum podat ... děkuji za info
Dobrý den dnes jsem se dozvěděla že mám streptokoka den chtěla jsem se zeptat jestli dostanu při porodu antibiotika když budu rodit císařským řezem děkuji za odpověď
tak tenhle streptokok je asi dost rozsireny,hodne holek ho melo a pak priporodu musely mit preventivne antibiotika a tak.
u prvního je dělali až porodnici, kdy už do mě den puštěli žilou ATB, tudíž vlastně pak řekli, že i kdyby tam předtím byl tak už ho zabili. U drohého mi je dělali 3 dny před odtokem plodovky, takže jsem tentokrát byla 2denního připíchnutí ke kapačkám ušetřena.

Poradna

Dobrý den, paní doktorko, nikdy jsem žádné problémy neměla, nicméně včera jsem se dozvěděla tento nález... Trápí mě hlavně první uvedený problém, mám teprve druhého partnera v životě a z toho již 4 rok stejného.. Je tedy evidentní, že on musel mít styk s někým jiným, abych onemocněla touto nemocí? Nebo kde jsem k ní mohla přijít? Je to vážné onemocnění? Děkuji, budu vděčná za odpověď!

Dobrý den, patogeny, které jste vyjmenovala, bývají u některých žen běžnou součástí poševní mikroflory a mohou se více či méně pomnožovat. Stejně tak muži mohou být chronickými přenašeči a v době "snížení imunity" mohou poté u ženy způsobit infekci. Nález tedy neznamená, že váš partner se nakazil u jiné žen. Může být dlouhodobým přenašečem, stejně jako vy můžete mít tyto patogeny jako součást mikroflory již delší dobu.

Vybraná anketa

Kolik jste přibrala v prvním těhotenství?

21 %
6 hlasů

43 %
12 hlasů

18 %
5 hlasů

4 %
1 hlas

7 %
2 hlasy

7 %
2 hlasy

Celkem hlasovalo 28 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč
Zdravé těhotenství