36. týden těhotenství
Zvolte si týden těhotenství, který potřebujete, a přečtěte si podrobné informace Vašeho těhotenství týden po týdnu.
1. Co se děje s maminkou 36. týden těhotenství?
V těchto týdnech těhotenství ženy většinou pociťují stále častější a silnější děložní kontrakce, které jsou přípravou na porod. Dosud pevné a dlouhé hrdlo děložní se musí před začátkem porodu zkrátit a hlavička miminka již někdy koncem tohoto týdne sestoupí o něco níž do pánve, zvláště u žen, které již rodily.
Ambulantní gynekolog odesílá těhotnou k zaevidování do vybrané porodnice mezi 36. a 38. týdnem, tam se většinou rozhodne, jestli žena bude docházet do konce těhotenství do porodnice nebo ke svému lékaři.
Zhruba ve 36. týdnu těhotenství se při gynekologickém vyšetření provádí rektovaginální stěr k určení eventuální streptokokové infekce skupiny B (tzv. GBS). Pokud je u vás potvrzena přítomnost Streptokoka skupiny B, budou vám v průběhu porodu podána jednorázově antibiotika k prevenci nákazy plodu v průběhu porodu.
2. Jak roste miminko 36. týden těhotenství?
Miminko i ve 36. týdnu těhotenství velmi rychle nabírá na hmotnosti. Na zvýšení hmotnosti se podílí nejenom růst miminka, ale zejména velký přírůstek podkožní tukové tkáně. V tomto období také opadává na většině povrchu těla miminka jemné primární ochlupení – lanugo. Sekundární ochlupení (vlásky, řasy, obočí), naopak sílí a rostou do délky. Některá miminka mívají při narození pěknou „hřívu“.
Kolem sebe má miminko zhruba 1 l plodové vody, denně jí spolyká kolem 400 ml.
3. GBS (SAG) pozitivita
Pozitivní GBS (SAG) znamená přítomnost streptokoka skupiny B (Streptococcus agalactiae) v pochvě ženy. Přítomnost této bakterie je poměrně častá (asi u 20 % žen). Většinou nezpůsobuje žádné obtíže, v případě porodu existuje ale riziko nákazy plodu při průchodu porodními cestami.
Vyšetřují se tedy všechny těhotné ženy ve období mezi 35. a 38. týdnem gravidity, kterým je proveden štětičkou stěr z pochvy a poté z rekta a získaný vzorek je odeslán na mikrobiologii. Během těhotenství, zejména pokud žena nemá žádné obtíže, není většinou potřeba léčby. Pokud má však žena obtíže již během těhotenství nebo ji hrozí předčasný porod, zahajuje se léčba dříve, zejména pokud se vyskytuje vysoká koncentrace této bakterie i v moči.
Riziko pro plod nastává až během porodu. Nákaza novorozence může mít různé formy závažnosti (zápal plic, zánět mozkových blan nebo celková sepse, tj. přítomnost bakterií v krvi miminka). Proto se ženám, které mají pozitivní výsledek na streptokoka, podává během porodu antibiotikum v infuzi (většinou se volí antibiotikum penicilinového typu), které nákaze novorozence zabrání.
Zatímco u žen s negativním GBS se po odtoku plodové vody může 24 hodin na porod počkat, u pozitivního nálezu se porod u ženy v termínu bez kontrakcí vyvolává co nejdříve.
4. Jak vypadá miminko 36. týden těhotenství?
36. týden těhotenství plod měří od temene k zadečku asi 34 cm (i s nožičkami cca 45 cm) a váží asi 2700 g.

Více o vývoji miminka a více sonografických snímků najdete v článku
Třicátý až třicátý čtvrtý týden vývoje miminka.

Termín otěhotnění

Těhotenská kalkulačka
Termín porodu

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava. Poslední korekturu v srpnu 2024 provedla: MUDr. Veronika Ťápalová (Gynekologicko-porodnická klinika LF MU a FN Brno).
Ve zkratce pro tatínky
Ve 36. týdnu těhotenství je miminko stejné podoby jako novorozenec. První ochlupení, které pokrývalo celé tělo, opadává, naopak se zvýrazní řasy, obočí a také vlásky rostou do délky. Plod i s končetinami měří 45 cm a váží 2700 g. Kolem sebe má miminko zhruba 1 l plodové vody, denně jí spolyká kolem 400 ml. V tomto týdnu maminku čeká velmi důležité vyšetření, a to na přítomnost streptokoka skupiny B v porodních cestách – v pochvě. Vyjde-li pozitivně, ženě je podáno během porodu antibiotikum, aby se nenakazil pochvou procházející plod. Děložní kontrakce mohou sílit, hrdlo se zkracuje a miminko klesá níže do pánve. JM
Předchozí článek:

35. týden těhotenství
Následující článek:

37. týden těhotenství
Diskuze ke článku
Poradna
Dobrý den, jsem nyní v 14tt , zavádím si Progesteron Besines 0-0-1 a začaly mě pálit stydké pysky a mám častější nucení na močení. Na gynekologii neshledali zánět močových cest ani vaginální infekci z ph moči a rychlého testu na zánět přímo v ordinaci. Cca před 7 lety jsem podstoupila IVF, od začátku těhotenství jsem krvácela (hematom na placentě), v 16tt mi odtekla plodová voda, zjistilo se, že jsem měla akutní zánět plodových obalů. Chtěla jsem se vás zeptat, zda zánět může v těle přetrvávat a problém se může opakovat nebo opakování problémů je náhoda? Jestli zánět mohlo způsobit krvácení z hematomu? Popřípadě lze předejít těmto komplikacím? Velice děkuji za odpověď.🌷Přeji krásný den, Eva Čejková
Dobrý den,
"zánět" či infekce co měla vliv na těhotenství před 7 lety již toto těhotenství nikterak ohrozit nemůže.

Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
Aktuální soutěže
Aktuální testování
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!