banner

1. Uvažujete o těhotenství?

Pokud se rozhodnete mít dítě a začnete plánovat těhotenství, měla byste být v optimální kondici a dodržovat zdravou životosprávu. Pokud trpíte chronickým onemocněním (cukrovka, hypertenze, autoimunitní onemocnění), měla byste být ve stabilizovaném stavu, ideální je zkonzultovat plánování gravidity s ošetřujícím lékařem. V případě, že jste dlouhodobě užívala perorální antikoncepci, je dobré vědět, že první ovulace může mít několik měsíců zpoždění. Po několikaletém užívání hormonální antikoncepce může několik měsíců přetrvávat blokáda ovulace, tyto cykly nazýváme anovulační. Po tuto dobu může přetrvávat i porucha menstruačního krvácení. Na druhé straně se někdy po náhlém vysazení hormonální antikoncepce objeví v rámci tzv. rebound fenoménu ovulace hned první následující cyklus a je možné otěhotnět velmi snadno.

2. Na co dbát před otěhotněním? Na:

  • dostatek spánku a psychickou pohodu (řešit partnerské problémy těhotenstvím se nevyplácí)
  • pestrou stravu (doporučuje se užívat kyselinu listovou v dávce 0,4-0,8mg denně 3 měsíce před otěhotněním, což významně snižuje riziko rozštěpové vady neurální trubice plodu), omezte přísun kaloricky vydatných potravin a nahraďte je stravou bohatou na bílkoviny a vitamíny
  • Snažte si vypěstovat tělesnou kondici, těhotenství se vám bude lépe snášet. Pokud máte větší nadváhu nebo i podváhu můžete mít problémy s otěhotněním.
  • Měla byste přestat kouřit a vynechat pití alkoholu u ve větších dávkách (mají nepříznivý vliv na plodnost a škodí plodu). Požádejte o totéž i vašeho partnera.
  • Pozor na zpracování či konzumaci syrového nebo nedovařeného masa, špatně umytou zeleninu či ovoce, zrající sýry.
  • Pokud užíváte jakékoliv léky či pokud trpíte chronickým onemocněním, je vhodné se o plánovaném těhotenství poradit se svým lékařem
  • Pokud se ve vaší rodině či v rodině vašeho partnera vyskytuje závažné onemocnění nebo vývojová vada, je vhodná konzultace s genetikem.

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava. Poslední korekturu v srpnu 2024 provedla: MUDr. Veronika Ťápalová (Gynekologicko-porodnická klinika LF MU a FN Brno).

Následující článek:

1. týden těhotenství

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč