banner

Zvolte si týden těhotenství, který potřebujete, a přečtěte si podrobné informace Vašeho těhotenství týden po týdnu.

1. Co se děje s maminkou 16. týden těhotenství?

Děloha se vám nadále zvětšuje, 16. týden těhotenství je množství plodové vody v ní již kolem 200 ml. Vrchol těhotné dělohy je možné nahmatat asi 2 prsty nad stydkou kostí.

Pokud jste mezi týdnem 11+1 a 13+6 (počet týdnů + počet dní) těhotenství neabsolvovala kombinovaný prvotrimestrální screening, v tomto týdnu je možno absolvovat další vyšetření spojené s odběrem krve (tzv. trojitý test TT – stanovují se hladiny 3 hormonů), pomocí kterého se zjišťuje riziko genetického postižení plodu. Prvotrimestrální kombinovaný screening má ale vyšší citlivost než trojitý test, proto pokud máte možnost jej absolvovat, preferujte jej. Invazivní vyšetření, pokud je potřeba, je tak možno provést dříve. Je velice důležité, aby tento test byl prováděn na kvalitních pracovištích s potřebnou akreditací. Toto vyšetření není doposud pojišťovnou hrazeno. Nechte si lékařem vysvětlit smysl navrženého vyšetření a způsob, jakým budete informována o jeho výsledku. Pozitivní výsledek neznamená, že Váš plod má genetické postižení, znamená pouze, že riziko postižení je vyšší než u většiny těhotných žen a bude Vám pravděpodobně navržena konzultace s genetikem a eventuálně i invazivní vyšetření (odběr plodové vody), které toto riziko potvrdí nebo vyvrátí.

I-trimestrální kombinovaný screening, tzn. biochemické vyšetření, které současně s podrobným ultrazvukovým vyšetřením v období mezi týdnem 11+1 až 13+6 stanoví riziko genetické vady plodu s pravděpodobností více než 90 % a je tedy citlivější než trojitý test, jehož citlivost je přibližně 65%. Invazivní vyšetření, pokud je potřeba, je tak možno provést dříve. Je velice důležité, aby tento test byl prováděn na kvalitních pracovištích s potřebnou akreditací. Vyšetření si žena hradí sama, nicméně většina pojišťoven zpětně toto vyšetření proplácí.

 

2. Jak roste miminko 16. týden těhotenství?

Povrch plodu pokrývá velmi tenká a průsvitná kůže.

Zevní pohlavní orgány jsou již jasně rozlišeny na mužské či ženské. Stanovení pohlaví plodu při vyšetření ultrazvukem je ve většině případů možné.

Plod se čile pohybuje. Tyto pohyby budoucí maminka zatím nevnímá, neboť plod je obklopen nadbytkem plodové vody a pohyby samy jsou slabé. Při vyšetření ultrazvukem jsou samozřejmě dobře patrné.

Na konci tohoto týdne dosahuje plod délky kolem 10 - 11 cm hmotnosti kolem 70 – 80 g.

Více o vývoji miminka 16. týden těhotenství v článku Třináctý až šestnáctý týden vývoje miminka.

3. Amniocentéza

Amniocentéza slouží ke zjištění případného genetického postižení plodu. Jedná se o invazivní zákrok, který má svá rizika. Přibližně v 0,5 % případů může dojít v souvislosti s výkonem k potratu plodu do dvou týdnů od ošetření.

Výkon se provádí ve zdravotnických zařízeních specializovaných na prenatální diagnostiku. Provádí se ambulantně obvykle od 16. týdne těhotenství. Někdy je však možné provést i tzv. časnou amniocentézu ve 13. týdnu těhotenství. Záleží na rozhodnutí gynekologa z centra prenatální diagnostiky. Výkon není bolestivý, pod kontrolou ultrazvuku se tenkou jehlou přes břišní stěnu těhotné ženy odebere malé množství plodové vody (15–30 ml). Místo vpichu se volí tak, aby bylo bezpečné pro matku i pro plod. Plod si během několika dnů obnoví odebrané množství plodové vody.

Alternativou amniocentézy v raném stádiu vývoje těhotenství (mezi 11.–15. týdnem) je biopsie choriových klků. Rizika komplikací vedoucích ke spontánnímu potratu jsou stejná (v 0,5 %) jako u amniocentézy. Technické provedení je podobné – pod ultrazvukovou kontrolou, v místě bezpečném pro matku i plod, se odebírá malý vzorek placenty.

Indikací k provedení amniocentézy je nejčastěji pozitivní trojitý test nebo I.-trimestrální screening, ultrazvukový nález vývojové vady plodu, rodinná zátěž, předchozí plod s vývojovou vadou. Amniocentézu navrhuje po podrobném pohovoru s těhotnou a s jejím souhlasem genetik.

Vzhledem k výše uvedenému riziku potratu plodu po provedení invazivního vyšetření, je proto snahou moderního porodnictví počet těchto indikací snížit na minimum a vyloučit genetické postižení plodu neinvazivní cestou zaváděním nových, kvalitnějších testů v časnějším stádiu těhotenství, tzn. již výše zmíněného prvotrimestrálního screeningu.

4. Jak vypadá miminko 16. týden těhotenství?

Synflorix

Více o vyšetření v článku Amniocentéza: Indikace, příprava, kdy jsou výsledky.
 

Jak prožívaly tento týden těhotenství maminky v našem seriálu
Rodíme ONLINE?

Plod v 16. týdnu těhotenství (šipkami označena levá ruka s prstíky, paže, páteř).

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava. Poslední korekturu v srpnu 2024 provedla: MUDr. Veronika Ťápalová (Gynekologicko-porodnická klinika LF MU a FN Brno).

Ve zkratce pro tatínky

Bříško budoucí maminky se zvětšuje, děloha již sahá 2 cm nad stydkou sponu. Miminko má již 11 cm od temene po kostrč a směle se pohybuje, což je vidět na ultrazvuku, ale maminka stále pohyby necítí. Obě pohlaví jsou již odlišená a je možné je zjistit na ultrazvuku. Pokud dřívější vyšetření na vývojové vady nedopadly dobře, může vám být navržena amniocentéza, která se provádí právě od 16. týdne těhotenství. JM

Předchozí článek:

15. týden těhotenství

Následující článek:

17. týden těhotenství

Poradna

Dobrý den, jsem nyní v 14tt , zavádím si Progesteron Besines 0-0-1 a začaly mě pálit stydké pysky a mám častější nucení na močení. Na gynekologii neshledali zánět močových cest ani vaginální infekci z ph moči a rychlého testu na zánět přímo v ordinaci. Cca před 7 lety jsem podstoupila IVF, od začátku těhotenství jsem krvácela (hematom na placentě), v 16tt mi odtekla plodová voda, zjistilo se, že jsem měla akutní zánět plodových obalů. Chtěla jsem se vás zeptat, zda zánět může v těle přetrvávat a problém se může opakovat nebo opakování problémů je náhoda? Jestli zánět mohlo způsobit krvácení z hematomu? Popřípadě lze předejít těmto komplikacím? Velice děkuji za odpověď.🌷Přeji krásný den, Eva Čejková

Dobrý den,

"zánět" či infekce co měla vliv na těhotenství před 7 lety již toto těhotenství nikterak ohrozit nemůže.

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč
Zdravé těhotenství