Novorozenecká žloutenka
Kdy se novorozenecká žloutenka objevuje?
U některých novorozenců se většinou 2. - 3. den objevuje žluté zabarvení kůže a sliznic.
Kdy novorozenecká žloutenka mizí?
Novorozenecká žloutenka většinou mizí 6. den, ale někdy může přetrvávat 2-3 týdny.
Co je příčinou novorozenecké žloutenky, proč někdy přetrvává déle, jak se léčí?
Příčinou novorozenecké žlooutenky je hromadění žlutého barviva - bilirubinu, který vzniká rozpadem starých červených krvinek. Játra novorozenců nejsou ještě plně funkční, a proto nestačí žluté barvivo odbourávat. U dříve narozených dětí je proto i žluté zabarvení intenzivnější a přetrvává déle. U plně kojených dětí může žluté zabarvení přetrvávat několik týdnů, příčinou je vysoká koncentrace mateřských hormonů v mléce - proto také při přerušení kojení se situace zlepší.
Jak se novorozenecká žloutenka sleduje a léčí?
Příčin intenzivní novorozenecké žloutenky může být samozřejmě více, ale v každém případě se hodnoty bilirubinu (žlutého barviva) sledují již na novorozeneckém oddělení kožním testem, podle naměřené hodnoty se v případě potřeby vyšetří hladina žlutého barviva v krvi. Hodnota bilirubinu v krvi je rozhodující pro fototerapii (léčba světlem), o jejíž délce rozhoduje ošetřující lékař novorozeneckého oddělení. Hodnoty bilirubinu v krvi se i nadále sledují.
Vaše dotazy
Léčba novorozenecké žloutenky
Dobrý den, postrádám radu k problému, který nás nyní trápí: dcera má 2,5 měsíců a stále u nás přetrvává novorozenecká žloutenka. Dcera je kojená, lékařka tvrdí, že u kojených dětí může žloutenka přetrvávat. Je to normální jev? Je třeba s tím něco dělat? Hrozí komplikace, když se okamžitě nepřelečí? Jak se léčí?
Odpověď: Mechanizmus vzniku žloutenky kojených dětí je nejasný. V každém případě je třeba dítě sledovat, zejména intenzitu žloutenky, zabarvení moče a sliznic (dutina ústní, spojivky), při nejasnostech je nutná kontrola jaterních testů k vyloučení jiné příčiny. Žloutenka kojeného dítěte přetrvává 1-4 měsíce, pak dochází k ústupu. Při vysokých hladinách bilirubinu (žlutého barviva) se doporučuje přerušení kojení na 1-2 dny s tím, že dítě je po tuto dobu živeno odstříkaným mateřským mlékem zahřátým na 56 stupňů po dobu 15 minut, jindy je nutno mateřské mléko úplně vysadit a krmit dítě náhradním mlékem sušeným. Neméně důležité je sledovat jak se dítě chová, zda se hlásí na krmení, zda není nápadně spavé. V každém případě doporučuji obrátit se s pochybnostmi na ošetřujícího dětského lékaře, který dítě zná. dr. Ludvíkovská
Předchozí článek:

Vyšetření novorozence po porodu
Následující článek:

Potírat nebo nepotírat po císařském řezu kůži miminka vaginálním sekretem matky?
Novorozenecká žloutenka - diskuze
Poradna
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, můj syn Kubík má 7 týdnů a je pořád hodně žlutý. Naše pediatrička paní Juřenčáková z Uherského Hradiště mu brala v 6 týdnech krev z hlavy a jaterní testy jsou v pořádku. Na kontrolu se žloutenkou chodím každý týden. Zváží ho, zjistí, že Kubík hezky přibírá a pravidelně čůrá a kaká, stolička má barvu míchaných vajíček. Usoudí, že žloutenka neustupuje a pozvou si mě za týden na další kontrolu a pořád dokola. Takže chodím každý týden na kontrolu, abych se dozvěděla, že žloutenka neustupuje a že ho mám dávat k oknu. Kuba hezky papá, jen ho kojím. Trpí na bolest bříška a dávám mu: BioGaia s vit. D, BabyCalm a vařím mu kmínovo-fenyklový čaj. Měří 57 cm a váží 5,15, má 7 týdnů. Vygooglovala jsem si, že příčinou přetrvávající žloutenky může být: 1) poporodní poranění – Kuba měl a stále má hematom na čele – ale hojí se to hezky. 2) rozdílné Rh faktory – Já jsem Rh mínus (A-) Kubík je po taťkovi Rh plus (A+) Na diskuzi na netu jsem zjišťovala, co mám dělat, abych té žloutence zabránila. Kdyby to bylo na mě, neřešila bych to, protože si myslím, že to časem zmizí, ale doktoři to chtějí pořád intenzivně řešit a kontrolovat. Dle diskuse by se mělo mateřské mléko pasterizovat a dávat kojenci. Naše paní doktorka Juřenčáková mi říkala, že na vysoké škole je učili, že v případě přetrvávající žloutenky by měla matka jeden den odsávat a pasterizovat svoje mléko a lahvičkou podávat kojenci. Mám ale strach, že pak nebude chtít moje prso. Dnes jsem byla na kontrolu na kyčle a při té příležitosti jsem si nechala Kubu překontrolovat v nemocnici v UH. Hodnota bilirubin byla dnes 200, což je prý nadlimitní, ale ne tak špatná, aby musel na fototerapii. Chtěla jsem se zeptat, jestli jste se s tímto problémem už někdy setkal a co si myslíte o odsávání a pasterizaci mateřského mléka. Co když pak nebude chtít moje prso? Mateřské mléko je přece to nejlepší, co může matka svému dítěti dát. Kuba trpí na bolesti bříška, často pláče a musím ho chudáčka trubičkovat, jinak bychom to nepřežili. Bavila jsem se s kámoškami a některé jejich děti také měli neustupující žloutenku a doktoři to vůbec neřešili a žloutenka po 3. měsíci samovolně ustoupila. Budu moc ráda za jakoukoli radu, nebo doporučení. Předem děkuji za odpověď. Jana Tydlačková

Dobrý den,
přikláním se k postupu paní doktorky, je dobré, že hladiny bilirubinu sleduje, ale doporučila bych vydržet, dítě dobře prospívá přibírá na váze. Žloutenka ustoupí, až se vstřebá otlak na hlavičce. Bolesti bříška jsou často do 3 měsíců, Biogaia pomáhá.

Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!