2. týden těhotenství
Zvolte si týden těhotenství, který potřebujete, a přečtěte si podrobné informace Vašeho těhotenství týden po týdnu.
1. Co se děje s maminkou 2. týden těhotenství?
Cítíte se dobře, vaše menstruace skončila. V tomto týdnu "těhotenství" začíná v děloze narůstat nová bohatě prokrvená sliznice. Děloha se tak připravuje na přijetí oplozeného vajíčka, které zatím dozrává ve vaječníku. Věnujte se všem aktivitám, snažte se být v dobrém psychickém rozpoložení, nepřepínejte své síly.
2. Jak roste miminko 2. týden těhotenství?
Ve 2. týdnu těhotenství se jeden z rostoucích folikulů s vajíčkem ve vaječnících začíná odlišovat od ostatních, roste rychleji, postupně se vyklenuje jako puchýřek nad povrch vaječníku. Folikul má průměr až 2 cm, uvnitř je dutinka vyplněná tekutinou a vajíčko, které má velké jádro. Je to největší buňka lidského těla. Kolem 14. dne cyklu folikul praská a vajíčko je vyplaveno k vejcovodu – tzv. ovulace.

3. Je možno ovlivnit pohlaví dítěte?
Vajíčko i spermie mají na rozdíl od jiných buněk lidského těla pouze poloviční počet chromozomů. Vajíčko má vždy 22 chromozomů + jeden pohlavní chromozom X (tedy 23X), spermie má 22 chromozomů jeden pohlavní chromozom buď X nebo Y (tedy 23X nebo 23Y). Spojením vajíčka a spermie vznikne oplozené vajíčko (zygota) s plným počtem chromozomů 46, a to buď 46XX nebo 46XY. Tím je dáno genetické pohlaví jedince 46XY – mužské, 46XX – ženské. Spermie nesoucí chromozom X a spermie nesoucí chromozom Y mají trochu odlišné vlastnosti. Ta, která nese pohlavní chromozom Y je menší a rychlejší, spermie nesoucí chromozom X je větší a pomalejší. Ovlivnění pohlaví naštěstí není prakticky možné a všechny doporučené návody vychází spíše z pověr, byť se některé opírají o vědecké poznatky o velikosti spermií. Jedna z nejčastějších rad je ta, že pokud si pár plánující dítě přeje více chlapečka, měl by se pohlavní styk uskutečnit v den ovulace nebo těsně po ní (spermie Y je lehčí a rychlejší a k vajíčku ve vejcovodu dorazí rychleji). Pokud si přejí více holčičku, měl by se pohlavní styk uskutečnit 2-3 dny před ovulací (spermie nesoucí chromozom X je větší a pomalejší, zato déle přežívá). Na uvolnění vajíčka si v klidu počká.

Termín otěhotnění

Těhotenská kalkulačka
Termín porodu

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava. Poslední korekturu v srpnu 2024 provedla: MUDr. Veronika Ťápalová (Gynekologicko-porodnická klinika LF MU a FN Brno).
Předchozí článek:

1. týden těhotenství
Následující článek:

3. týden těhotenství
Diskuze ke článku
Poradna
Dobrý den, jsem nyní v 14tt , zavádím si Progesteron Besines 0-0-1 a začaly mě pálit stydké pysky a mám častější nucení na močení. Na gynekologii neshledali zánět močových cest ani vaginální infekci z ph moči a rychlého testu na zánět přímo v ordinaci. Cca před 7 lety jsem podstoupila IVF, od začátku těhotenství jsem krvácela (hematom na placentě), v 16tt mi odtekla plodová voda, zjistilo se, že jsem měla akutní zánět plodových obalů. Chtěla jsem se vás zeptat, zda zánět může v těle přetrvávat a problém se může opakovat nebo opakování problémů je náhoda? Jestli zánět mohlo způsobit krvácení z hematomu? Popřípadě lze předejít těmto komplikacím? Velice děkuji za odpověď.🌷Přeji krásný den, Eva Čejková
Dobrý den,
"zánět" či infekce co měla vliv na těhotenství před 7 lety již toto těhotenství nikterak ohrozit nemůže.

Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
Aktuální soutěže
Aktuální testování
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!