Inzerce
Inzerce

Dítě 1. rok: 6. rok

  1. Jak roste dítě?
  2. Co už všechno dítě umí?
  3. Péče o dítě, prohlídky, očkování
  4. Aktivity s dítětem, spánek
  5. Nejčastěji řešené promlémy
  6. Kojení, výživa


     

1. Jak roste dítě?

Růst dítěte pokračuje v průměru stále stejně, samozřejmě s individuálními odchylkami, 4 - 7 cm. Nedostatečný vzrůst (rodiče mohou sledovat na růstových grafech, které jsou součástí Zdravotního a očkovacího průkazu) - je nutno řešit konzultací s ošetřujícím dětským lékařem (lékařkou), který doporučí řešení problému.

2. Co už všechno dítě umí?

Mezi pátým a šestým rokem probíhá příprava dítěte na začátek školní docházky, měla by probíhat ve spolupráci rodiny a kolektivního zařízení tak, aby každé dítě bylo dostatečně připravené. Takže před nástupem do školy by každé dítě mělo ovládat:

  • sebeobsluhu, tzn. samostatné oblékání, svlékání a obouvání, dítě by mělo umět zapínat knoflíky, zavazovat tkaničky u bot (což je mnohdy při existenci suchých zipů problém i u 10-ti letého dítěte )
  • stolování s použitím příboru, osobní hygienu bez dopomoci včetně hygieny při a po použití toalety
  • dítě by mělo emočně zvládat odloučení od rodičů, přiměřeně ovládat své chování, dodržovat dohodnutá pravidla
  • vyslovovat správně všechny hlásky, vyjadřovat se ve větách, umět popsat nějakou událost, dobře komunikovat s jinými dětmi a dospělými, napsat hůlkovým písmem př. své jméno, napočítat do 10
  • dobře rozezná barvy, geometrické obrazce, velmi dobře rozumí významu pravá a levá, umí nakreslit jednoduchou figuru, kruh, auto, oblíbené zvíře apod.
  • zná své celé jméno a ví, kde bydlí, dobře se v místě bydliště orientuje (zná většinou čísla dopravních prostředků a dobře je rozeznává)
  • dokáže si samostatně hrát a udržet pozornost minimálně na 15 minut
  • některé děti dokáží již v tomto věku využívat telekomunikační techniku

3. Péče o dítě, prohlídky, očkování

V pěti letech proběhne celková preventivní prohlídka včetně povinného přeočkování proti dávivému kašli, záškrtu a tetanu, případně po poradě s ošetřujícím lékařem dle zájmu rodičů lze využít i dalších nepovinných očkování. Součástí této prohlídky je vyhodnocení celkového zdravotního stavu a zralosti dítěte pro zahájení školní docházky, případné drobné nedostatky lze ještě před nástupem do školy odstranit (konzultace s logopedem, dětským psychologem apod.)

4. Aktivity s dítětem, spánek

Jak bylo zmíněno v předešlých kapitolách, děti je třeba vést ke sportování (cvičení obratnosti, rovnováhy - lze použít jednoduché náčiní jako švihadlo, míče, kolo, koloběžku apod., jednoduché hry s běháním apod.). Děti v tomto věku mohou pokračovat nebo úplně začít se zimními sporty, v létě s plaváním, turistikou, některými míčovými sporty (tenis, ping-pong, fotbal, florbal apod.), lze využít různých kroužků, například tanečních, keramických, kreslení apod.

Vzhledem k tomu, že běžná školní docházka začíná v 8.00, mělo by mít dítě takový režim, aby si večer v klidu mohlo popovídat s rodiči (někdy se někdo z rodičů vrací z práce až v pozdním odpoledni), ke spánku by mělo ulehat cca ve 20.00 hod. (večerní sledování televize bohužel není vhodné - viz kapitola o denním režimu) a vstávat ráno tak, aby mělo čas se v klidu nasnídat.

5. Nejčastěji řešené problémy

Týkají se většinou právě schopnosti dítěte zahájit školní docházku a problémy s ní souvisejícími, časté jsou dotazy na možnosti dalších očkování proti infekčním chorobám, schopnosti dítěte provozovat aktivně nějaký sport apod.

Možná onemocnění

V četnosti onemocnění vedou virová a poté i bakteriální onemocnění dýchacích cest, méně močových cest, bohužel se zvyšující se pohybovou aktivitou dětí vzrůstá i množství různých úrazů dětí, někdy i s celoživotními či tragickými následky. Proto by rodiče měli mít vždy na paměti při jakýchkoli aktivitách bezpečnost dětí (viz. příslušná kapitola).

6. Kojení, výživa

O výživě platí vše, co bylo dosud v předešlých kapitolách zmíněno, samozřejmě u dětí s nějakým zdravotním problémem je postup jiný (děti se zažívacími problémy, alergici apod.)

Inzerce

PŘEDŠKOLÁKOVY TÝDENÍČKY

představení předškolní přípravy

Předškolákovy týdeníčky jsou první komplexní přípravou dítěte nejen pro školu, ale i pro život. Obsahuje 4 sešity pro 40 týdenní přípravu: Jízda tužkou je věnována grafomotorice, Hlavičkové úkoly dítě rozvíjí mentálně, Praktik pro život se věnuje světu kolem nás, praktickým situacím, se kterými se dítě v životě setká, Pohybovky zdokonalí pohybovou zdatnost dítěte. Nechybí ani motivační prvek – 160 nálepek, které si dítě za splněné úkoly lepí do kosmické mapy. S Předškolákovými týdeníčky pracují i v Centru nadání v Praze – viz recenze pedagožky.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Jak nám to sluší a co již umíme?

Chci taky vložit foto

5. rok

Související články

Diskuze
Téma Příspěvků Poslední
příspěvek

Poradna

Dobrý den, dcera ( v červnu 3 roky) se po odpoledním spánku budí s neutisitelnym pláčem . Nevnímá řve place a nic nezabírá . V říjnu se nám narodila druhá dcera . Po narozeni se hodně starší dcera upla na otce prožívala noční desy . Po cca 3 měsících se zlepšila a vše bylo ok. Nyní je celkové smutná , z ničeho nemá radost, budí se s hysteraky odpoledne . Je tak nějak vztekla až ošklivá na blízké . Bez elánu do života . Nevím zda to muže být psychické, či za tím muže být nějaký zdravotní problém . Každopádně nevím co s ni co dal . Pozornosti má opravdu mnoho skoro nikdy na ne nejsem sama a máme na pomoc babičku nebo tatínka .
Nejvíce mě trápí ty záchvaty place které nejdou zastavit a nedokážu ji pomoci v tu chvíli . Někdy 10 minut někdy až půl hodiny .
Děkuji za radu

Dobrý den,

ve třech letech se dítě bouřlivě vyvíjí a mění. Velké změny probíhají v oblasti vývoje nervového systému, vývoje psychiky, mění se také fyziologické potřeby včetně potřeby spánku. Dítě je stále více samostatnější, zvídavější, prochází vývojovým obdobím vzdoru. Od batolecího vývojového období přechází do období předškolního věku. Každá změna s sebou přináší určitou destabilizaci dosavadního vývoje a nalezení nové kvalitativně jiné stability. Dcera může být citlivým a senzitivním dítětem s bohatým vnitřním životem. Napovídá tomu váš popis její reakce na narození sourozence i výskyt nočních děsů. Každou změnu citlivě prožívá a zpracovává. Vzhledem k tomu, že její psychika je ještě nezralá, pak se mohou objevit různé afektivní či plačtivé záchvaty. Je možné, že jak se snižuje potřeba odpoledního spánku, tak se pak dcerka budí v nepohodě, podrážděná. Můžete zkusit změnu režimu, dcerku třeba probudit o něco dříve. Pokud už plačtivý záchvat nastane, pak nechte dceru v klidu, nesnažte se ji nějak významně utišit, zajistěte klidné a tiché prostředím dejte jí čas na zpracování emocí.

Popisujete, že je dcerka vzteklá a ošklivá na blízké. Toto chování pravděpodobně souvisí právě s obdobím vzdoru, o kterém najdete mnoho informací, takže nyní nebudu všechny jeho projevy popisovat. Zdravotní problém je také dobré vyloučit, zejména, pokud se vám dcera jeví být smutná a bez života. Zkuste se o chování dcery, které vás znepokojuje, poradit s jejím ošetřujícím dětským lékařem, případně můžete vyhledat odbornou pomoc dětského klinického psychologa.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 06.05.2024, 17:24
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×