Tvrdnutí břicha
Jsou tonizace, neboli tvrdnutí břicha v těhotenství časté?
Tvrdnutí břicha, tonizace, nepravé kontrakce či poslíčky jsou častým steskem těhotné ženy. Často vedou k obavám o možný předčasný porod nebo jinou komplikaci v těhotenství. Některé ženy pociťují tzv.“nepravé kontrakce“ již od 6. týdne těhotenství.
Většina žen je začíná pociťovat v průběhu druhého nebo třetího trimestru gravidity. Jsou však i těhotné, které poslíčky nevnímají vůbec. Podstatou poslíčků je ztuhnutí děložní svaloviny (stěny dělohy) po dobu většinou 1 – 2 minut.
Jak můžeme tonizacím ulevit?
- dostatečná hydratace – tonizace jsou někdy způsobené nedostatkem tekutin v organismu, proto je vhodné vypít v těhotenství 2,5 -3 litry tekutin denně.
- rytmické dýchání – někdy přispěje k úlevě
- změna polohy – někdy pomůže leh na levém boku či chůze nebo změna aktivity
- teplá sprcha, vana
- vyprázdnění močového měchýře – plné močový měchýř může někdy tonizace vyvolat
- magnesium (hořčík) – magnesium ve formě tablet, rozpustných sáčků, anebo minerálních vod s vysokým obsahem hořčíku, dodržet doporučené dávkování lékařem a množství magnesia nezvyšovat
Jak poznáme rozdíl mezi poslíčky a skutečnými kontrakcemi?
Těhotná žena může mít často problém odlišit tuhnutí břicha, poslíčky od děložních kontrakcí. Pokud se jedná o časné těhotenství a tuhnutí je časté (tzn. více než 4-5/krát za hod. nebo více než 10-15 krát/den) nebo v pravidelných intervalech, je vždy lepší navštívit ošetřujícího gynekologa nebo ambulanci porodního sálu. Zejména pokud se jedná o náhle vzniklé potíže. V případě termínové gravidity, tzn. od 37. týdne můžeme zkusit teplou vanu, sprchu a dle vývoje tonizací, změny intenzity a pravidelnosti lze odhadnout, zda začíná porod nebo se jedná pouze o falešný poplach.
Poslíčky mohou těhotnou doprovázet téměř celou graviditou a nezpůsobí žádný předčasný porod či jiné komplikace. V případě, že si však těhotná není jistá, zda se nejedná o rozvoj předčasných porodních kontrakcí, je vždy lepší navštívit lékaře, který provede potřebná vyšetření. Pokud u ženy přetrvávají tonizace stejné intenzity a nález na porodních cestách se nemění v průběhu hodin ani dní, můžeme většinou těhotnou ujistit, že o vývoj těhotenství nemusí mít obavy. Nikdy však nesmíme tyto obtíže podcenit.
Autorka: MUDr. Eva Račanská
Vaše dotazy
Dávkování u MagneB6
Dobrý den, jsem v 11. týdnu těhotenství a jelikož mám problémy se zahnutou dělohou, předepsala mi minulý týden moje ženská lékařka na bolestivou rostoucí dělohu MAGNE B6 s tím, že mám brát 3x denně 1tbl.
V návodu jsem si však přečetla, že těhotné smí užívat maximální dávku 2tbl denně a to pouze po konzultaci s lékařem.
Magne B6 mi pomáhá od bolestí, ale raději beru jen ty 2tbl/den, protože se bojím případných negativních vlivů na plod.
Jaký máte názor Vy na užívání 3tbl denně tohoto přípravku? Zároveň beru i vitamíny pro těhotné Gravilakt. Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď MUDr. Evy Račanské: Dobrý den, pokud jste měla tzv. poslíčky, tonizace děložní, pak Vám magnesium opravdu může způsobit alespoň mírnou úlevu.
Dávka u MagneB6 je u těhotných omezená z toho důvodu, že přípravek obsahuje i vitamín B6, tzv. pyridoxin. Doporučená denní dávka v těhotenství je opravdu z tohoto důvodu pouze 2 tablety denně, i když u netěhotných to může až 6 tablet denně. Velmi pravděpodobně se nic nestane, pokud berete tablety 3, ale pokud pozorujete efekt i u jedné či dvou tablet denně, pak samozřejmě berte tu nejnižší dávku, která má efekt. Předávkování magnesiem nebývá naštěstí příliš časté a jeho známkami jsou křeče břicha, bolesti břicha, průjem, svalová slabost, únava....
Kromě magnesia bych Vám doporučila i dostatek tekutin, minimálně 2.5 - 3 litry denně.
Magnesium nemá efekt na oddálení předčasného porodu, ale opravdu může zmírnit, tzv. poslíčky, tzn. bolestivé křeče dělohy, které by nevedly k předčasnému porodu, ale které ženu obtěžují. Pokud je však hladina magnesia v organismu dostatečná a pořád poslíčky pociťujete, pak Vám další zvýšení dávky úlevy nepřinese, organismus přebytečné magnesium vyloučí ven.
Ve zkratce pro tatínky
Jedná se o jeden z nejčastěji řešených problémů těhotných. Toto zjištění pro mě bylo překvapivé, protože u svých již proběhlých těhotenství jsem tvrdnutí břicha pokládala za normální stav patřící k těhotenství. Nejčastěji se objevují v průběhu druhé a třetí třetiny těhotenství, ale některé těhotné je mohou zaznamenat již od počátečních týdnů. Jedná se o ztuhnutí děložní svaloviny na dobu 1-2 minut. Pokud je tuhnutí časté, v pravidelných intervalech, náhle vzniklé, nebo si zkrátka nejsme jisté, vždy je vhodné vyhledat lékaře. Tonizacím můžeme ulevit dostatečným pitným režimem, rytmickým dýcháním, někdy pomůže změna polohy nebo teplá sprcha, vyprázdnění močového měchýře a doporučuje se užívat hořčík (magnézium) v tabletách, které jsou běžně k dostání v lékárnách. JM
Předchozí článek:

Otoky v těhotenství
Následující článek:

Krvácení v těhotenství
Tvrdnutí břicha - diskuze
Tuhnutí po námaze
Ahoj, mně bříško na chvíli ztuhne většinou po nějaké námaze (vyjdu schody trochu rychleji, luxování nebo vytírání) ... je to normální?? U doktorky jsem byla před týdnem, vše na UZ bylo v pořádku a na nějaké tuhnutí jsem se ani nevzdechla, abych jí to řekla...DíkyPoradna
Dobrý den, syn má 4,5 měsíce. V pátek dostal rýmu a z toho kašel. Kapeme mořskou vodu a dávali jsme Nasivin. Pravidelně odsáváme několikrát denně, ale přijde mi horší a že se mu už i hůře dýchá, jak kdyby sípá (píská) a chraptí. V příloze posílám video, kde to jde slyšet. Doktorka naše mi před tím řekla, že ten kašel má z rýmy, ale tohle se mi už nějak nezdá to jeho dýchání s pískáním. Co myslíte?
Dobrý den,
důsledkem rýmy je velmi často kašel, pokud se vám stav nelíbí doporučuji kontrolu u pediatra.

Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Kolik jste přibrala v prvním těhotenství?
21 %
6 hlasů
43 %
12 hlasů
18 %
5 hlasů
4 %
1 hlas
7 %
2 hlasy
7 %
2 hlasy
Celkem hlasovalo 28 unikátních návštěvníků