banner

K čemu slouží amniocentéza?

Amniocentéza slouží ke zjištění event. genetického postižení plodu.

Kdo těhotné ženě odběr plodové vody navrhuje?

Odběr plodové vody doporučuje nejčastěji na základě výsledků prvotrimestrálního kombinovaného screeningu prenatální diagnostik, tedy na pracovišti, kde byl prováděn prvotrimestrální screening – nicméně indikaci vždy sestavuje genetik. Těhotná žena je tedy z pracoviště screeningu odeslaná ještě ke genetikovi, který jediný může o odběru plodové vody rozhodnout.

Indikace, tj. kdy lékař odběr plodové vody doporučuje

Indikací k výkonu je nejčastěji:

  • pozitivní biochemický screening
  • ultrazvukový nález vývojové vady plodu

Může jí být i:

  • rodinná zátěž
  • genetické postižení ženy
  • předchozí plod s vývojovou nebo genetickou vadou

Jak a kde se odběr plodové vody provádí?

Amniocentéza se provádí ambulantně ve zdravotnických zařízeních specializovaných na prenatální diagnostiku. Odběr plodové vody není bolestivý. Spočívá v tom, že se pod kontrolou ultrazvuku jehlou přes břišní stěnu těhotné ženy odebere malé množství plodové vody (15-30 ml). Místo vpichu se volí tak, aby bylo bezpečné pro matku i pro plod. Plod si během několika dnů obnoví odebrané množství plodové vody.

Za jak dlouho jsou výsledky odběru plodové vody?

Plodovou vodu zpracuje genetická laboratoř a vyhotoví výsledek do průměrně 14–16 dnů. Délka zpracování je odvislá od množství buněk plodu, které plodová voda obsahuje a je tedy individuální.

Je možné i rychlé zpracování vzorku plodové vody speciální technikou PCR (polymerázová řetězová reakce), kde jsou výsledky již do 48 hodin. Toto vyšetření je cíleno na konkrétní vývojovou vadu, nelze aplikovat ve všech případech a nenahradí kompletní vyšetření genetického pozadí plodu, které poskytne kultivace plodové vody získané amniocentézou.

Existuje u odběru plodové vody riziko?

Jedná se o invazivní zákrok, který jako takový má svoje rizika. Asi v 0,5 % případů může dojít v souvislosti s výkonem k potratu plodu do 2 týdnů od ošetření.

Co dělat po amniocentéze?

Po odběru plodové vody se těhotné doporučuje klidový režim, a to pro snížení rizika komplikace vedoucí k potratu plodu. Absolutní by měl trvat 24 hodin, po dobu 2 týdnů je nutno vyloučit větší fyzickou námahu a více odpočívat.

Alternativou amniocentézy v raném stádiu vývoje těhotenství (mezi 11. - 15. týdnem) je biopsie choriových klků. Rizika komplikací vedoucích ke spontánnímu potratu jsou stejná (0,5 %) jako u amniocentézy. Technické provedení podobné – pod ultrazvukovou kontrolou, v místě bezpečném pro matku i plod, se odebírá vzorek placenty. Výsledek vyšetření je k dispozici za 5-7 dnů.

Vaše dotazy

Jít na odběr plodové vody?

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz. Jsem v 17. týdnu těhotenství, je mi 37 let. První screening ve 13. týdnu těhotenství vyšel negativní, nosní kůstka přítomna, šíjové projasněni 2,1 mm. Dále v 15. týdnu těhotenství jsem byla na odběru krve, triple test, kde mi vyšlo 1:140 na downův syndrom. Rozhodla jsem se pro odběr plodové vody, který jsem podstoupila včera v 17 týdnu těhotenství. Odběr se nepodařil, prý málo plodové vody. Jsem objednána teď na pondělí, kdy se udělá ultrazvuk a pokud vody bude více, mám jít znova na odběr plodové vody, už ale pod narkózou, protože ten první jsem špatně snášela. Chtěla jsem se zeptat, na váš názor, jak dál postupovat, jestli jít znovu na odběr anebo počkat na velký ultrazvuk ve 20 týdnu těhotenství. Moc děkuji.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, nevím z vašeho mailu, zda jste absolvovala ve 13. týdnu těhotenství kombinovaný test, který se v dnešní době doporučuje všem (tzn. UZ a odběr krve - biochemický screening). Pokud tento test vyjde negativní, pak nemá vůbec význam chodit na tripletest, protože ten je daleko méně přesný než tento test ve 13. týdnu. Pokud odběr krve na hCG a PAPPa neproběhl a měla jste jen UZ, pak tripletest gynekologové někdy dělají, ale i 1:140 neznamená pozitivní výsledek. Pokud jste již jednou absolvovala neúspěšně odběr plodové vody, pak bych osobně již druhý odběr nedoporučovala. Odběr plodové vody má určitá rizika, která se opakováním jistě ještě násobí. Pokud máte finanční prostředky, je nejrozumnější varianta si nechat udělat tzv. neinvazivní prenatální test (Prenascan Clarigo, Trisomy test - různé firemní názvy tohoto testu). Stojí cca 13 000 korun a vyšetří genetiku plodu z vaší krve bez rizika potratu odběrem plodové vody. Další variantou je počkat na UZ ve 20. týdnu. Čili bych zvážila tyto dvě varianty, ale odběr plodové vody je příliš rizikový. Ale konečné rozhodnutí je samozřejmě na vás.

Tvrdnutí břicha po odběru plodové vody

Dobrý den paní doktorko, jsem ve 21+2 tt a dnes ve 3 hodiny ráno mě probudilo poměrně pravidelné tvrdnutí břicha (cca po 6-ti minutách) s bolestmi v bederní části zad (podobné bolestem při menstruaci). Trvalo to asi 2 hodiny a pak se vše zklidnilo. Teď během dopoledne mi břicho také občas ztvrdne. Od odběru plodové vody uběhlo 3 a půl týdne, užívám magnesium - 2-3 tablety denně. Mám si dávku nějak zvýšit? Bojím se předčasného porodu, je ještě moc brzy. Moje gynekoložka má dovolenou.

Odpověď MUDr. Doubkové: Dobrý den, potíže, které popisujete, nemají souvislost s odběrem plodové vody. Komplikace spojené s tímto výkonem  se projevují v následujících 14 dnech po výkonu.  Máte pravděpodobně dráždivou dělohu, k její relaxaci je vhodná léčba magnesiem. Nepíšete, jaký preparát magnesia užíváte. Předpokládám, že je to magnesium lacticum. Jeho  dávku lze zvýšit na 2-2-2 tablety. Bude-li tvrdnutí břicha přetrvávat, je vhodná kontrola u gynekologa.

Ve zkratce pro tatínky

V případě podezření na genetickou vadu plodu z nejrůznějších důvodů (výsledky vyšetření, rodinná zátěž) se provádí mezi 15. až 17. týdnem odběr plodové vody. A to jehlou za ultrazvukové kontroly. Po odběru by žena měla dodržovat klidový režim, jeden den absolutní, tedy ležet a další 2 týdny vyloučit fyzickou námahu. V 0,5 % případů může vyšetření vyvolat potrat. Výsledky se žena dozví za 14–16 dnů. JM

Předchozí článek:

Doplňková vyšetření

Následující článek:

Těhotenská průkazka

Amniocentéza - diskuze

svědectví o tom, jak jsem vyléčil mé fibroid a já jsem teď těhotná

Děkuji Dr.Ogunze
Pomohl mi s rychlou léčbou fibroidu a jeho velikost byla 9,8 x 10,7 cm. Pak jsem začal léky užívat pouze jeden měsíc a teď jsem z toho úplně vyléčen. Dokázal jsem to udělat bez jakéhokoli chirurgického zákroku, nyní mohu žít jako každý normální člověk a mohu jíst jakékoliv jídlo dle mého výběru a teď jsem těhotná, takže pokud potřebujete takovou pomoc, kontaktujte jej přes whats-app +2348074122178 nebo mail: (drogunzesolutionhome@gmail.com) nebo (dreboselesolutioncenter@hotmail.com) Jsem šťastný

a on může vyléčit následující nemoci

{1} HIV a AIDS
{2} Diabetes
{3} epilepsie
{4} Rakovina krve
{5} HPV
{6} ALS
{7} Hepatitida
{8} Kouzlo lásky, aby tě získal zpět
{9} herpes virus
{10} striže
{11} bylin na snížení tuku nebo tlustého břicha
{12} slabá erekce
a mnohem víc

ekvivalence odběru plodové vody

dobrý den, máte někdo prosím zkušenost i s jinou možností než odběr plodové vody? narazila jsem na nějaký takový odkaz www.prenascan.eu
Jsem 3. den po amniocentéze, naštěstí nemám žádné problémy a komplikace. Máme hodně vysoké riziko na mentální postižení, šla jsem hlavně kvůli manželovi, nese tu zprávu hůř, než já. Ale musím říct, že mě do zákroku nenutil, ani mě nijak nepřesvědčoval, abych šla. Snad jsem tím miminku neublížila a pořád ještě doufám v dobrý výsledek.
Take bych se nebala vubec o sebe,ale aby se neco nestalo miminku.Spatne by pichli a..nastesti se me to netykalo.

Poradna

Dobrý den, jsem nyní v 14tt , zavádím si Progesteron Besines 0-0-1 a začaly mě pálit stydké pysky a mám častější nucení na močení. Na gynekologii neshledali zánět močových cest ani vaginální infekci z ph moči a rychlého testu na zánět přímo v ordinaci. Cca před 7 lety jsem podstoupila IVF, od začátku těhotenství jsem krvácela (hematom na placentě), v 16tt mi odtekla plodová voda, zjistilo se, že jsem měla akutní zánět plodových obalů. Chtěla jsem se vás zeptat, zda zánět může v těle přetrvávat a problém se může opakovat nebo opakování problémů je náhoda? Jestli zánět mohlo způsobit krvácení z hematomu? Popřípadě lze předejít těmto komplikacím? Velice děkuji za odpověď.🌷Přeji krásný den, Eva Čejková

Dobrý den,

"zánět" či infekce co měla vliv na těhotenství před 7 lety již toto těhotenství nikterak ohrozit nemůže.

Vybraná anketa

Kolik jste přibrala v prvním těhotenství?

21 %
6 hlasů

43 %
12 hlasů

18 %
5 hlasů

4 %
1 hlas

7 %
2 hlasy

7 %
2 hlasy

Celkem hlasovalo 28 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč
Zdravé těhotenství