banner

Porodnice Třebíč

Nemocnice Třebíč, příspěvková organizace

Hodnocení: 4.75

(2020 - 2025)

Adresa a kontakty

Podrobné informace

Jak u nás probíhají předporodní kurzy, cvičení pro těhotné?

Předporodní příprava probíhá formou 3 základních lekcí.
Jedná se o průřez celým těhotenstvím od počátku až do porodu.

  • 2 teoretické lekce
  • 1 praktická 2,5 hodinová lekce je vedena porodní asistentkou
  • Předporodní příprava je jak pro budoucí maminky, tak pro budoucí tatínky, či jinou blízkou osobu rodičky.
  • Doplňující lekcí předporodní přípravy je Přednáška o kojení a péči o dítě vedená dětskou sestrou.
  • Předporodní kurz Plus je zaměřen na poporodní péči, alternativní metody v těhotenství a po porodu, homeopatii, kineziotaping pro těhotné a po porodu, výživu  a pohyb šestinedělky (kontaktní osoba: Jitka Kučerová, Renáta Neubertová, telefon: 604 296 249, 604 751 249)

Součástí předporodních kurzů je i prohlídka porodních sálů.
Cvičení pro těhotné je 1x týdně – nácvik dýchání, uvolňování, procvičování všech svalových částí zatěžovaných těhotenstvím a porodem, relaxace.
Cvičení v a po šestinedělí je 1x týdně.

Podrobné informace o předporodních kurzech a cvičeních na www.zenyatehotne.cz.

Jak se u nás rodí?

Rodíme v kompletně zařízených prostorách porodních sálů a šestinedělí v Pavilonu pro matku a dítě – budova „M“ (otevřeno v červenci 2011). Sály jsou klimatizované, na každém porodním boxu je k dispozici bezbariérové sociální zázemí (WC a sprcha), porodní lůžko Affinity, porodnická vana, míč, vak, podložka, rádio s CD, polohovatelné křeslo, mycí a přebalovací komplet včetně vyhřívaného lůžka pro ošetření novorozence a další pomůcky k vlastnímu porodu.

Maminky rodí většinou na polohovatelném porodním lůžku, které se upraví k porodu tzv. na míru.

Rodí se v polosedě, v pololeže, na boku, ale nejčastěji využívají maminky polohu porodní stoličky. Mohou rodit i na porodním vaku či ve vaně, záleží na momentální domluvě.

Maminku si přebírá 1 porodní asistentka, která s ní vede celý průběh porodu, stará se o ni a o nenarozené děťátko a při fyziologickém porodu s ní odvede porod a děťátko porodí.

Po porodu miminko položí na bříško maminky a dětská sestřička, která k porodu přijde, miminko přiloží k prsu.

Ošetření miminka po porodu se provádí na porodním boxu před zraky rodičky a provádí ho dětská sestra.

Všechny doby porodní probíhají na porodním boxu, který je zcela přizpůsoben pobytu budoucích rodičů před porodem, během porodu a po porodu.

Rodičkám na porodním sále nabízíme:

  • Aromaterapii – olejíčky z Nobilis Tilia
    – pro 1. dobu porodní
    – pro 2. dobu porodní
    – olejíčky pro inhalaci – Spiron (Energy) a další éterické oleje
    – olejíčky do koupele
  • Bylinnou napářku – Voňavý porod
    – uvolnění porodních cest v 1. době porodní
    – harmonizace, relaxace, i povzbuzení kontrakcí
  • Šátkování – rebozo
    – Úleva od bolesti, v pánevní a bederní oblasti
  • Hydroterapii - porodnickou vanu, bezbariérovou sprchu
    – Uvolňuje svaly a tkáně, působí analgeticky
  • Gymnastické balony, sedací vaky, overbally, masážní ježky, masážní strojky, žíněnky
  • Porodnickou stoličku, polohovatelná porodnická lůžka Affinity

Jak probíhá poporodní péče a péče o dítě?

Miminko zůstává s maminkou už na porodním sále 2 hodiny po porodu. Je pravidelně sledováno, stejně jako maminka. Po 2 hodinách po porodu maminka i dítě přechází na oddělení šestinedělí.

Na oddělení je rooming in, o maminku pečují porodní asistentky, o děťátko dětské sestry. Všechny pokoje jsou 2 lůžkové, vybavené novým nábytkem, přebalovacím a koupacím kompletem pro miminko, sociálním zázemím (sprcha,WC), chladničkou a TV. Z každého se dá vytvořit jednolůžkový pokoj.

Většinou je doba hospitalizace 3-4 dny (1. den je den porodu).

Maminkám po porodu nabízíme:

  • Bufetové snídaně
    – každý den jiné pečivo
    – cereálie, kaše, ovoce, zelenina
    – možnost výběru potravin dle chuti
  • Kineziotaping
    – tejpování břicha po porodu – přináší efektivní zavinování dělohy a aktivní peristaltiku střev, zpevnění břišní stěny
    – tejpování zad - bolesti bederní a křížové oblasti
    – tejpy prsou - podpora laktace, úleva od napětí v prsou
    – možnost ambulantního ošetření tejpy i po propuštění z nemocnice
  • Rebozo - „šátkování"
    – úleva od pánevní bolesti, bolesti beder, harmonizace těla
  • Péči o jizvu – holistická péče o jizvu
    – po císařských řezech nebo po ošetření porodního poranění
    – ambulantní poradenství a péče o jizvu za 14 dní po porodu
  • Cvičení po porodu se zaměřením na cvičení pánevního dna a diastázy 

Jak probíhá péče o dítě?

Rooming in. Dětské sestry učí maminku jak kojit, starat se o dítě, koupat apod. Na oddělení funguje laktační poradna pro maminky, které jsou již doma: tel 568 809 355

Jaké nadstandardní služby poskytujeme a za jakou cenu?

  • Ubytování partnera nebo osoby blízké s matkou a dítětem po porodu, včetně stravy: 1000,- Kč
  • Příplatek za samostatný pokoj pro rodičku: 600,- Kč

Další zajímavosti týkající se našeho pracoviště:

Odběr pupeční krve – Cord Blood Center CZ a Národní centrum pupečníkové krve – dle volby rodičky.

Návštěvní doba na oddělení není limitována návštěvními hodinami nemocnice. Možnost návštěvy porodních sálů a šestinedělí před termínem porodu a zodpovězení dotazů je kdykoliv v denních hodinách přímo u porodních asistentek ve službě nebo e-mailové konzultace na: porodnice.trebic@nem-tr.cz, jdockalovavnem@tr.cz.

Rozhovor s Jarmilou Dočkalovou, vrchní sestrou Gynekologicko porodnického oddělení Nemocnice Třebíč

Zajišťuje Vaše gynekologicko-porodnické oddělení komplexní péči o ženu? S jakými problémy se mohou na Vaše oddělení ženy obrátit?

Ano, naše oddělení zajišťuje komplexní péči o ženu v rozsahu gynekologicko porodnickém oboru. Ročně provádíme přes 2500 operačních výkonů a odvedeme okolo 1200 porodů. Dlouhou tradici máme v miniinvazivní operativě, která u nás převažuje. Ambulantní péče je zaměřena na ultrazvukovou diagnostiku, péči o riziková těhotenství, potermínové gravidity a urogynekologii. Na porodnici je zavedený systém rooming-in již od roku 1983. Naše porodnice má titul Baby friendly hospital – nemocnice přátelská dětem.

Kolik dětí se zhruba ročně narodí ve Vaší porodnici?

V průměru se rodí kolem 1250 dětí za rok. Z toho bývá v průměru kolem 20 dvojčat.

V roce 2015 se narodilo 1283 dětí, z toho bylo 677 holčiček a 606 chlapců.

Umožňujete na Vašem oddělení alternativní porody? Jaké a jsou k tomu nějak přizpůsobeny porodní sály?

3 porodní pokoje mají kompletní vybavení pro porod - polohovatelné porodní lůžko, porodnická vana, míč, vak, porodní stolička, podložka, křeslo pro maminku, ale i rozkládací křeslo pro budoucího tatínka. Dále sociální zázemí (bezbariérová sprcha a WC), komplet pro ošetření novorozence včetně vyhřívaného lůžka a postýlky. Radio s CD, masážní balonky, overbaly. Jsou zde všechny pomůcky, které potřebujeme pro bezpečné vedení porodu i pro ošetření novorozence. Maminky mohou aktivně využívat balneoterapie, aromaterapie, ale také homeopatie a dalších pomocných metod k přirozenému vedení porodu.

Na každém porodním pokoji je pouze 1 rodička, pokoje jsou zcela uzavřené a klimatizované.

O rodičku se stará jedna porodní asistentka, poslouchá ozvy plodu a vyšetřuje porodní cesty. Celkově pomáhá rodičce, aby pro ni byl porod co nejpříjemnější. Pokud je porod fyziologický, porodí s maminkou děťátko za přítomnosti lékaře a dětské setry.

Ke každé mamince se snažíme přistupovat individuálně, podle jejich potřeb a požadavků.

Rodit může v jakékoliv porodní poloze, která je slučitelná s možností pomoci při vybavení dítěte.

Upřednostňují rodičky ve Vašem zařízení porod v alternativních polohách nebo se spíše kloní k porodu v klasické poloze na gynekologickém křesle?

Každá porodní poloha, kterou si maminka k porodu zvolí je alternativní. Není žádný „předpis“ na to, která poloha se považuje za alternativní a která ne… V 1.době porodní si může dělat prakticky co chce v jakékoliv poloze.

Hodně maminek rodí ve 2. době porodní na polohovatelném porodním lůžku, které se upraví do takové polohy, ve které se mamince nejlépe tlačí. Většinou je to poloha „porodní stolička“. Není ale výjimkou rodit na boku, na vaku nebo vkleče.

Umožňujete při porodu přítomnost mimoústavní porodní asistentky nebo lékaře?

Přítomnost ano, ale pouze jako doprovod pro rodičku. Vlastní porodní práci odvádí s maminkou pouze zaměstnanci porodnice.

Je pro Vás u porodu přijatelnější ústní domluva s rodičkou nebo předem připravený porodní plán? Nakolik jsou rodičky, které přicházejí s porodními plány, radikální a trvají na nich?

Upřednostňujeme ústní domluvu. Komunikace je základní součást vedení porodu. Ideální je, když maminky před termínem porodu navštíví porodnici, kde chtějí rodit a s porodní asistentkou si porodní sál a šestinedělí projdou a proberou, co se bude během porodu dít a jaké mají možnosti.

Pracujeme i s porodními plány, ale bohužel téměř všechny porodní plány nejsou individuálním přáním rodičky. Většina maminek, přicházející s porodním plánem, pouze plán okopíruje z internetu, aniž by zjišťovala možnosti porodnice, absolvovala předporodní přípravu a zajímala se o své vnitřní individuální potřeby. Takový plán je potom k ničemu a je pro maminku spíše zátěží než pomocí.

Jak často ženy žádají o analgezii?

To je velmi individuální. Jsou rodičky, které si přejí zcela přirozené vedení porodu a jsou rodičky, které vyžadují analgezii okamžitě při příjmu na porodní sály. Naše porodnice poskytuje různé možnosti analgezie při porodu včetně epidurální analgezie. Volba je na rodičce, jaký způsob porodu si zvolí.

Stále častěji se setkáváme s diskuzemi, které se týkají vzrůstajícího počtu porodů císařským řezem. Jaké je zhruba procento těchto porodů u Vás?

Je pravda, že přibývá porodů vedených císařským řezem. Přístup k provedení císařského řezu je benevolentnější než dříve, vzrůstá také počet rodiček s rizikovými faktory, které pak vedou k ukončení gravidity císařským řezem.

V naší porodnici se ukončí těhotenství císařským řezem asi v 25% .

Co když se porod zkomplikuje? Jak je pak zajištěná péče o rodičku? Probíhá další péče ve Vašem zařízení, popř. kam je transportována?

Většinou u nás rodí maminky, jejichž týden těhotenství přesáhl 31. týden. Jsme schopni postarat se nejen o rodičku, ale i o předčasně narození dítě.

Rodičky s nižším týdnem těhotenství s vysoce rizikovou graviditou nebo hrozícím porodem – pokud lze - většinou odesíláme nebo převážíme na vyšší pracoviště, na kliniku do Brna.

Jak je ve Vaší porodnici zajištěna péče o nedonošené novorozence?

Naše dětské oddělení je schopno postarat se i o nedonošeného novorozence na novorozenecké JIP.

Děkuji!

Rozhovor připravila Andrea Blažková, DiS.

Rozhovor byl pořízen v roce 2016.

Fotogalerie

Hodnocení (2020 - 2025) 4.75

1 | Porod: 4.75

2 | Poporodní gynekologická péče: 4.75

3 | Poporodní péče o miminko: 4.75

Celkové hodnocení porodnic počítáme metodou váženého aritmetického průměru. Největší váhu má hodnocení porodu 50%, poporodní péče gynekologická má váhu 25%, pediatrická péče rovněž 25%.

Nemocnice Třebíč, příspěvková organizace - diskuze

Přišlo nám emailem:

Třebíčskou porodnici můžu jedině doporučit. Krom pěkného prostředí nejlépe hodnotím přístup personálu. Měla jsem komplikovaný porod, který nakonec skončil císařským řezem, doktor mě nenechal zbytečně se trápit, když porod nijak nepokračoval. Na šestinedělí jsem nenarazila na jedinou sestřičku či doktora, kteří by nebyli příjemní a ochotní s čímkoli pomoci, poradit. Moje celkové hodnocení je na jedničku!

Doporučuji :-)

Rodila jsem v Třebíč 2x a mohu jen doporučit. 1. porod byl komplikovaný, dcera měla pupeční šňůru okolo krčku. Ale diky bezvadnému zásahu lékařů i PA je úplně vpořádku. 2. porod byl normální a lékaři i PA naprosto úžasní.
Poporodní péče taky naprosto skvělá.
Jen ty dětské sestřičky by opravdu mohly mít trošku citlivější přístup a neradit naprosto protichůdné věci...
Za mě určitě porodnici doporučuji, dceři zachránili nejen život, ale jejich zásluhou nemá vůbec žádné postižení, což je více méně zázrak.
Děkuji především panu dr. Janíčkovi a panu primáři.

Nemohu si stěžovat

Rodila jsem v Třebíči v květnu 2010 a byla jsem opravdu nadšená přístupem. Bylo to mé první miminko. Vše mi bylo vysvětleno, na porodním sále jsem teda strávila více jak 24 hodin, a všechny PA, které jsem tam potkala byly velmi vstřícné. Paní doktorka, která mě rodila byla také perfektní. Na oddělení šestinedělí byly sestry moc přívětivé. Nejdůležitější je ptát se a všechno vysvětlí, poradí, pomůžou. Nic mi tam nechybělo, jen ta strava byla horší, ne vždy vhodná pro kojící matky... Jinak porodnici v Třebíči vřele doporučuji, budu tam určitě rodit zase. :)

nemůžu si stěžovat

rodila jsem tady v září svoje první dítko, císařem kvůli předčasnému odlučování placenty. U porodu byla příjemná PA a i primář, který do poslední chvíle vyčkával, jestli se to přece jen samo nerozjede. Péče na šestinedělí byla super, zvlášť sestřička Bařinová:-)ale i všechny ostatní. Jen mi připadalo, že dět. sestry se občas rozcházely v názorech, jedna řekla budit na kojení po 3 hodinách, druhá že ne a o tom, že se mají dělat čárky o stolici, čůrání a kojení - mně nezkušené prvorodičce musela říct mamka. Ale jinak celkem doporučuji

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

16 %
10 hlasů

0 %
0 hlasů

8 %
5 hlasů

59 %
37 hlasů

17 %
11 hlasů

Celkem hlasovalo 63 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč
Zdravé těhotenství