Porodnice Ostrava Poruba
Fakultní nemocnice Ostrava
Adresa a kontakty
-
Název oddělení/kliniky: Gynekologicko - porodnická klinika
-
Adresa: 17. listopadu 1790/5, Ostrava - Poruba, 708 52
-
Webové stránky: www.fno.cz/gynekologicko-porodnicka-klinika
-
Přednosta: doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA
-
Telefon: 597 371 810
-
Kontaktní e-mail: marketa.omachtova@fno.cz
-
Předporodní příprava: porodní asistentky
Podrobné informace
Jak u nás probíhají předporodní kurzy, cvičení pro těhotné?
Tým porodních asistentek připravuje pro rodičky od 28. týdne těhotenství předporodní kurzy, usnadňující fyzickou i psychickou přípravu k porodu, kojení a šestinedělí. Kurz se skládá ze 4 lekcí (cvičení + nácviku správného dýchání a držení těla, cvičení v bazénu, přednášky) a prohlídky porodního sálu. Každý kurz začíná vždy první pondělí v měsíci od 17:00-19:00. Kapacita kurzu je 24 osob, objednání termínu na telefonním čísle 597 371 818. Cena kurzu 1 300 Kč - cena zahrnuje 4 vstupy + exkurzi na porodnici zdarma. Exkurzi na porodnici si domluvíte s lektorkou při posledním, čtvrtém setkání. Bližší informace: predporodnikurzy@fno.cz.
Jak se u nás rodí?
Preferujeme individuální, lidský a intimní přístup.
Registrace k porodu (check-in) probíhá mezi 36. a 37. týdnem těhotenství. Následuje setkání s porodní asistentkou, která Vás seznámí s chodem porodního sálu a možnostmi, které naše porodnice nabízí. Společně můžeme také probrat Vaše porodní přání.
Naprostou samozřejmostí je přítomnost doprovodu na porodním pokoji a maximální volnost pohybu. Moderní vybavení porodních pokojů pak zajišťuje, že jste Vy i Vaše miminko po celou dobu v naprostém bezpečí.
Na porodním sále jsou dispozici prostorné porodní pokoje s vlastním sociálním zázemím, polohovacím lůžkem a dětským lůžkem s monitorem dechu. Při fyziologickém průběhu porodu si rodička může sama vybrat porodní polohu, využít gymnastické míče, žíněnky, porodní židličku a porodní vak. Na tento pokoj rodička a její doprovod přichází hned po přijetí a až do porodu ho nemusí opustit. Je určen jenom pro ni, pro ničím a nikým nerušený porod dítěte s možností bondingu a prvního přiložení. V případě připraveného porodního plánu, se snažíme jej maximálně respektovat. Ženám, které mají zájem o ambulantní porod, umožňujeme předčasné propuštění matky i novorozence do jeho vlastního sociálního prostředí s odchodem domů už v den narození. Po porodu je možný komerční odběr pupečníkové krve k uchování pro použití ve vlastní rodině.
Jeden z porodních pokojů je vybaven prostornou vanou.
Součástí porodních sálů je také operační sál pro císařské řezy.
V naší porodnici je možno využít nefarmakologické metody tišení bolesti, například gymnastické míče, sprchu, porodní vanu, masáže, techniky dýchání nebo bylinnou vaginální napářku. Pokud tyto metody nejsou dostačující, nabízíme rodičkám farmakologické metody – injekčně do svalu, epidurální analgezii nebo rajský plyn – Enthonox.
Jak probíhá poporodní péče a péče o dítě?
Při porodu je přítomen lékař - neonatolog, dětská sestra, kteří přímo na porodním pokoji poskytují první ošetření novorozence.
Na oddělení šestinedělí se nachází čtyři nadstandardní pokoje a dále deset dvoulůžkových pokojů s vlastním sociálním zařízením. Každá postýlka novorozence je vybavena monitorem dechu.
Podporujeme časný kontakt matky s dítětem a kojení. Každé mamince po opuštění porodnice nabízíme laktační poradenství na novorozeneckém oddělení a ambulanci pro rizikové novorozence.
Maminkám na oddělení šestinedělí nabízíme stravu obohacenou o proteiny, minerály a vitamíny.
Návštěvní hodiny jsou denně 15:00 – 18:00.
Jaké nadstandardní služby poskytujeme a za jakou cenu?
CENÍK SLUŽEB:
- Účast otce u porodu: zdarma
- Účast otce u císařského řezu: 600 Kč
- Epidurální analgezie: zdarma
- Nadstandardní pokoj: 1250 Kč/den
- Pobyt doprovodné osoby na nadstandardním pokoji: 350 Kč/noc
- Šicí bylinky - 180 Kč
- Šátkování - 450/500 Kč
Další zajímavosti týkající se našeho pracoviště
Porodnické oddělení, které je součástí Perinatologického centra zajišťuje špičkovou péči o rodičky s normálním i komplikovaným průběhem těhotenství i porodu. Součástí centra je i oddělení neonatologie s dokonale vybavenou jednotkou intenzivní péče, které je okamžitě připraveno poskytnout novorozenému dítěti potřebnou odpovídající péči.
Fotogalerie

Pohled na areál - Porodnicko - gynekologickou kliniku FN Ostrava není možné v areálu Fakultní nemocnice přehlédnout.

Pohled na areál - Typická je její oranžová fasáda a uvnitř nově vybavené pracoviště, které bylo zprovozněno roku 2002.

Pohled na část s porodními sály - Také zázemí porodnice je k veřejnosti "přátelské", nebývá většinou problém vjet do areálu autem a najít místo k parkování, což rodičky, na které "to" právě přišlo, uvítají.

Rozcestník Porodnicko - gynekologické kliniky Ostrava

Příjmová část s čekárnou - Areál obsahuje také neonatologickou část, kde se starají o rizikové novorozence z celé severní Moravy.

Příjmová část s čekárnou

Vyšetřovna s KTG - Z čekárny budoucí maminka směřuje na vyšetřovnu, kde se nejdříve "natočí" KTG (kardiotokografie – zaznamenává srdeční činnost plodu a stahy děložního svalstva rodičky), sestřička odebere anamnézu a lékař maminku vyšetří pomocí ultrazvuku, ověří si tak polohu, velikost miminka apod.

Ultrazvukové vyšetření

Ultrazvukové vyšetření

K porodním sálům - Poté je rodička uvedena na porodní sál.

K porodním sálům

Pracoviště lékařů na porodním oddělení - Na porodním sálu rodičku čeká mladý a erudovaný kolektiv lékařů i příjemné prostředí jak na chodbách, tak uvnitř porodního pokoje.

Zázemí rodiček na porodním oddělení

Prostředí porodního oddělení

Porodní pokoj

Porodní pokoj

Porodní pokoj

Relaxační část porodního pokoje - V tomto pokoji se nachází relaxační gymnastický balón a vana, porodnická stolička a vak.

Relaxační část porodního pokoje

Sprchový kout

Operační sál pro porody císařským řezem

Operační sál pro porody císařským řezem

Operační sál

Pokoje rizikového těhotenství - Při problémovém průběhu těhotenství je rodička hospitalizována na pokojích rizikového těhotenství.

Pracoviště lékařů - Prostředí je příjemným pracovním místem i pro personál, proto je stále příjemně naladěn.

Přednosta Porodnicko - gynekologického oddělení FN v hovoru s lékařkou

Neonatologické oddělení s inkubátory - Oddělení neonatologie FN Ostrava má špičkové vybavení k péči o předčasně narozené děti.

Neonatologické oddělení s inkubátory

Neonatologické oddělení s inkubátory

Miminko na novorozeneckém oddělení

Miminko na novorozeneckém oddělení

Fototerapie - Nechybí možnost fototerapie pro děti s novorozeneckou žloutenkou.

Pooperační pokoj – zotavování maminek po porodu

Pokoj na oddělení šestinedělí

Maminky pečující o svá miminka na oddělení šestinedělí

Poporodní pokoj: rooming in

Nadstandardní poporodní pokoj - Nechybí ani možnost zajistit si nadstandardní pokoj na oddělení šestinedělí.

Nadstandardní poporodní pokoj

Nadstandardní poporodní pokoj

Miminka a jejich rodiče z ostravské FN
Hodnocení
(2020 - 2025)
4.15
1 |
Porod:
4.31
2 |
Poporodní gynekologická péče:
4.1
3 |
Poporodní péče o miminko:
3.88
Celkové hodnocení porodnic počítáme metodou váženého aritmetického průměru. Největší váhu má hodnocení porodu 50%, poporodní péče gynekologická má váhu 25%, pediatrická péče rovněž 25%.
Předchozí:
Porodnice Brno Bohunice
Následující:
Porodnice Benešov
Fakultní nemocnice Ostrava - diskuze
Naprosta spokojenost
Ja rodila ve FN v Unoru 2018. Malej byl koncem panevnim a tato porodnice je jedina v okoli, ktera umoznuje spontalni porod.Behem celeho porodu byli vsichni naprosto dokonali. Starali se o me a i pres veskere obavy vse probehlo dobre a rychle. Sestricka na porodnim sale byla proste uzasna.
Jedine co me mrzelo, ze hned po porodu mi maleho odvezli, i kdyz mi bylo vysvetleno, ze musi byt pod dozorem, diky ryzikovemu porodu.
Sestricky na sestinedeli byli taky skvele, ale nasla se tam jedna, ktera byla celkem naladova.
I pres to za me velke plus
Priste by jsem si tuto porodnici nevybrala
Prvni dve deti jsem rodila v nemocnici na Fifejdach, u tretiho jsem Fakultni nemocnici vybrala z jedineho duvodu, je tam neonatologie, takze kdyby neco s miminkem nedejbuh bylo, zustavam stale u nej.Hned prvni neprijemne prekvapeni byli kontroly jeste pred porodem. Tam, kde prichazeji maminky rodit zaroven chodi dalsi zeny na bezne kontroly ke gynekologum, co me neprijemne prekvapilo.
Dalsi neprijemne prekvapeni bylo kdyz me objednali na vyvolani porodu a misto na "hekarnu" me dali na oddeleni sestinedeli, odkud jsem se pak shrbena uprostred kontrakci musela presouvat pres celou chodbu (kde probihali navstevy a bylo plno lidi) do jineho patra na porodni sal.
Na samotny porod si nemuzu stezovat, PA mila, doktori take.
Na oddeleni sestinedeli me prekvapily obycejne, manualne polohovatelne postele, takze treba u kojeni si clovek nemuze upravit polohu, kdyz potrebuje. Aspon tady by mohli dat postele elektricke, polohovatelne ovladacem...
Jinak sestricky vesmes prijemne, s nekterimi doktory ale dost vazla komunikace.
Takze v porovnani s Mestskou nemocnici Fifejdy 100 a 1. Ve prospech Fifejd...
Porod jedině v Ostravě
Ahoj. Chci se podělit o své zkušenosti.Rodila jsem ve FNO 2x - v roce 2011 a 2015. FNO jsem si vybrala pro profesionalitu a dostupnost novorozenecké JIP, kdyby bylo potřeba. Vše v jedné budově. Dva porody dvě různé zkušenosti.
První porod jsem nevěděla do čeho jdu. Byla jsem nervózní, ale natěšená až malou uvidím a budu ji konečně mít u sebe v náručí. Když mě přijali skoro nic mi nebylo. Ráno mi lehce odtekla plodovka, ale protože jsem si tím nebyla jistá, tehdy už to mohlo být cokoli -byla jsem v termínu a na záchod jsem chodila snad co hodinu... Malá mi dost utlačovala močový měchýř... jsem po telefonické konzultaci se sestřičkou dorazila na kontrolu a zůstala tam. Porodní bolesti mi začaly až při vyšetření, při kterém odtekla další část plodové vody. Byla jsem uložena na porodní box a zůstala tam až do konce. Intimní prostředí, fajn sestřičky. Celou dobu se mnou byl i manžel. Masíroval, sprchoval, podporoval. Nutno podotknout, že sprcha a záchod na boxu je k nezaplacení. Ve 4 hodiny, kdy byla bolest dost silná, ale otevřená jsem byla jenom na 4 cm jsem souhlasila s píchnutím plodového obalu. Malá se narodila v osm večer... Bez nástřihu, s minimálním poraněním. Vše probíhalo spontánně, bez porodního plánu. Když jsem ale pak viděla fotky plačícího novorozence s kuželem světla namířeného přímo do očí nepřišlo mi to fér. Zacházet s mimčem tak krutě sotva se narodilo. Ze tmy, klidu a tepla do omračujícího světla hluku a zimy. Dcerka se mi pak nechtěla přisát ani k prsu. Ležela sice na vyhřívaném lehátku, s monitorem dechu, ale daleko a vysoko ode mě.
Druhý porod
Po zkušenosti jsem si připravila porodní plan s bondingem. Když jsme přijeli do porodnice na vánoce na den termínu přesně ale dcerka si to rozmyslela a já zůstávala otevřena stále na dva cm i ve tři odpoledne a dokonce už bez kontrakcí, poděkovali jsme za oběd a šli domů.... Ano ve fno dostanete klystýr, ale i jídlo, aby maminka měla dost síly k porodu. Porodní asistentka byla nešťastná, že se porodní plán naučila nazpaměť a ono nic nebude. nakonec jsem rodila o šest dní později. Ještě si nás pamatovali. Malou mi hned přiložili na břicho a přikryly ji mou dekou. Museli jsme si koupit monitor na saturaci, který měla pak na prstiku za 500, protože nebyla kontrolována na lůžku s chuvickou a museli jsme podepsat že přebírame plnou zodpovědnost za malou a manžel musel být hned u mě a kontrolovat, aby mi malá nevypadla, protože jsem byla unavená po porodu, ale stálo to za to. Dcerku mi položili na břicho, podle přání nechali dotepak pupečník, pak manžel přestřihl šňůru, do toho mi ji zkontrolovali na břiše. Nikam ji netahali. Pak lehce setřeli moji plinkou dali na ní mou bonding deku a přikryly až po hlavičku peřinou. Šití i přes to že měla malá 4000 g nebylo třeba. Mohla jsem rodit na boku a myslím, že to pomohlo. Dcerka se po chvíli sama doplazila k prsu, zakousla se a s nadsázkou se pustila až v 11 měsících. Byl to zázrak protože jsem poprvé kojila s velkým vypětím pouze 3 měsíce. Nešlo to. Neměla jsem mléko. A teď při druhém porodu, po bondingu, prvním přisáním hned na sále a rooming-in kdy malá byla na prsu co hodinu jsem kojila jedná báseň.
Takže shrnutí. Max spokojenost. Když narazíte na nerudnou sestru na šestinedělí vyprdněte se na to. Za chvíli jste doma. Ale péče tam je k nezaplacení. Nadstandard je luxus, ale musí být k dispozici. Poprvé jsem ho dostala můžu doporučit. Možnost návštěvy kohokoliv a kdykoliv.
Teď jsem těhotná znovu a bohužel bydlím v Praze. Nicméně mám zaječí úmysly. Praha prostě nenabízí to co fakulta v Ostravě. Budu rodit zase tam. Sice nevím jak to udělám, ale vim, že takový prostor pro má přání a komfort u porodu i po něm mi Praha prostě nenabídne.
Doporucuji
Rodila jsem ve FNO 10.09. 2016 a spokojenost. Rodil mne takovy vysoky mlady doktor, bohuzel nepamatuji si jmeno...vsichni byli velice profesionalni a prijemni. Doktor po porodu za mnou prisel na pokoj na sestinedeli se zeptat, jak se mam....takze opravdu perfektni pece i lidsky pristup. Take porodni asistentky vsechny moc prijemne a ochotne. Po porodu na sestinedeli uz to bylo o trochu s tim pristupem horsi, ale stale spokojenost. ( ne vsechny sestry tam byly prijemne, ale da se to v pohode tech par dni vydrzet:-) ). Laktacni poradkyne ( takova pekna cernovlasa pani, bohuzel take nevim jmeno:-( ) se venuje a opravdu pomuze. Jestli budu jeste nekdy rodit, tak jedine tam:-) . HajkovaSouvisející články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
16 %
10 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
59 %
37 hlasů
17 %
11 hlasů
Celkem hlasovalo 63 unikátních návštěvníků