Příjem na porodní sál
Co se děje s maminkou při příchodu na porodní sál?
Kdy dochází k administrativnímu příjmu?
Administrativní příjem proběhne na základě vaginálního vyšetření a kardiotografického záznamu. Co to je a k čemu slouží?
- Vaginální vyšetření nebo-li vyšetření pochvou nám určí jak jsou porodní cesty připraveny k porodu nebo v jaké fázi už porod je.
- Kardiotografický záznam nám dává informaci o srdečních ozvách plodu a o děložních kontrakcích. Rodička sedí v křesle, na břiše má přiloženy 2 sondy, které po dobu asi 20ti minut snímají a zapisují srdeční ozvy plodu a děložní kontrakce.
Často ještě lékař provede vyšetření ultrazvukem s cílem ověřit si polohu plodu a zjistit váhový odhad.
Co si vzít s sebou?
K administrativnímu příjmu maminka potřebuje tyto doklady:
- těhotenská průkazka
- občanský průkaz
- průkaz pojištěnce
- oddací list nebo rodné listy budoucích rodičů
Těhotenská průkazka je nejdůležitější doklad každé rodičky:
- Je třeba, aby součástí průkazky (kromě spousty dalších povinných vyšetření) byl doklad z transfúzní stanice o krevní skupině matky a záznam gynekologa o kultivačním vyšetření stěru z pochvy.
- Není pravidlem, že všechny rodičky jsou vdané. A tak nesezdaný rodičovský pár místo oddacího listu potřebuje svoje rodné listy.
- Je možné si v těhotenství zajít také ještě na matriku, kde se rodiče dohodnou na příjmení dítěte a tento doklad přináší s sebou k porodu. Zde je již jasné, jak se dítě bude hned po porodu jmenovat. Pokud tento doklad u příjmu není, jmenuje se dítě první dny po matce (aby bylo vidět, že k sobě patří). Zhruba 3. den vás navštíví sociální pracovnice a vypisuje aktuální podklady pro rodný list miminka, který si rodiče za pár dnů mohou vyzvednout na matrice. Křestní jméno miminka buďto už rodiče ví a při příjmu je sdělí, nebo zatím váhají a jsou informováni, že jméno musejí uvést nejpozději za 2-3 dny po porodu.
Pojišťovací karta a občanský průkaz nebo pas jsou doklady nutné a není třeba se k nim více rozepisovat.
Jaké informace budou po vás chtít při příjmu na porodní sál?
- U administrativního příjmu bude rodičce část otázek pokládat lékař a část porodní asistentka. Pak teprve bude kompletně vypsán její porodopis, který bude shromažďovat všechny informace o ní, o novorozenci, o průběhu porodu, o průběhu hospitalizace, informované souhlasy atd.
- Spousta cenných informací pro porodníky skýtá vaše těhotenská průkazka, ale ne vždy je v ní vše pečlivě uvedeno.
- Pokud rodička před porodem v rámci ambulantního vyšetření již porodní sál navštívila, byla jistě vypsána ambulantní karta, kde další část důležitých informací z vaší anamnézy (tj. informace o zdravotním stavu v období před porodem) byla zaznamenána a budete to již mít připraveno k vašemu příjmu k porodu.
- Pokud rodička přichází k porodu a nikdy předtím na porodním sále nebyla, musí se všechny informace napsat nyní.
Podání informací je z vaší strany ovlivněno několika faktory:
- Záleží na tom v jaké fázi porodu přicházíte a na akutnosti, jak rychle určité informace musí zdravotníci od vás získat.
- Pak též záleží na síle kontrakcí a na délce přestávky mezi kontrakcemi, kdy jste schopna odpovídat na dotazy zdravotníků.
- A pak mimo jiné prožíváte i určitý stres (už to začalo, dnes budu rodit!) a na některé věci si vůbec nemůžete vzpomenout (užívala jsem v těhotenství malé bílé kulaté léky, ale jak se jenom jmenovaly????).
Jak se na dotazování připravit?
Některé maminky tuto situaci řeší následovně. V závěru těhotenství si v klidu doma zapíší na papír:
- aktuální informace o svém zdravotním stavu
- s čím se kdy léčily nebo v jaké specializované ambulanci jsou dosud sledované
- o operacích, které a kdy prodělaly
- o minulých i současném těhotenství, od kdy byly v pracovní neschopnosti v tomto těhotenství, od kdy je na mateřské dovolené, byla-li hospitalizace v nemocnici v tomto těhotenství
- jaké léky trvale užívají a co všechno včetně vitaminových přípravků užívaly v těhotenství
- na co jsou alergické
- jakou mají dietu
- o zdravotním stavu své rodiny
- o zdravotním stavu otce dítěti, jakou má alergii atd.
- jestli už rodily, tak kdy, co porodily, váha a míra dětí, jestli jsou zdravé, jak dlouho byly kojeny atd.
Může se stát, že tento svůj spis nebudou potřebovat (příjem proběhne v klidu, na vše si vzpomenou a kontrakce jim umožní v pohodě odpovídat) a nebo pokud zdravotníkům nepostačí vaše průkazka, nabídnou jim k nahlédnutí jejich zápis.
Těmito informacemi některé maminky zahajují svůj porodní plán, ve kterém seznamují zdravotníky s dalšími pro ně důležitými věcmi, se svým postojem k porodu a s tím, co by rády u porodu využily (porodní plán viz dále).
Co je dále součástí příjmu?
Součástí příjmu rodičky na porodní sál je:
- vyšetření jejich fyziologických funkcí - krevní tlak, puls, teplota
- biochemicky se vyšetřuje moč
- pomocí pelvimetru se měří pánevní rozměry, pokud tak již nebylo rodičce učiněno v poradně
- pokud nebyl v poradně vyšetřen stěr z pochvy, musí toto proběhnout při příjmu rodičky k porodu
Situace, která následuje po příjmu administrativním, je ovlivněna tím, proč byla rodička na porodní sál přijata. Od toho se odvíjí i skutečnost, jestli doprovázející osoba, kterou chce mít rodička u porodu, na porodním sále již nyní zůstává, nebo zatím ještě odchází domů.
Co ještě byste měla při příjmu na porodní sál sdělit?
- že máte zájem rodit do vody (otázkou je, zda je pokoj s vanou k dispozici)
- že máte zájem o nadstandardní pokoj po porodu (personál zjistí informace ohledně volných pokojů a bude vás informovat)
- že máte zájem o darování pupečníkové krve nebo její využití pro svoje miminko
- že si k porodu berete 1-2 osoby
- koho může personál informovat o vašem pobytu na porodním sále (při jakémkoli telefonickém dotazu na vaši osobu)
Co se děje dále?
- Rozhodne-li se o příjmu, budete se muset v kabince převléknout do nemocniční noční košile (svoji košili můžete využívat až na oddělení šestinedělí), obujete si svoje přezůvky (nezapomeňte si je do porodnice přibalit!). Civilní oblečení bude označeno, sepsáno a uloženo do centrální šatny. Pokud toho nechcete využít, bude muset váš doprovod oblečení odnést domů.
- Pokud se tak už nestalo v průběhu příjmu, představí se vám nyní vaše porodní asistentka a odvede vás na porodní pokoj. Tam strávíte veškerý čas vašeho pobytu na porodním sále.
Vaše dotazy
Výběr porodnice
Dobrý den, nenašla jsem zde informaci o tom, kdy a jestli vůbec dát do příslušné porodnice vědět, že bych chtěla rodit u nich. Musí se to nějak hlásit nebo to má nahlásit můj gynekolog? Na stránkách benešovské nemocnice kam se chystám jsem odpověď nenašla:-( Děkuji za odpověď.
Odpověď: Záleží na rodičce, kterou si vybere porodnici a také na zvyklostech porodnice. Obecně platí, že větší porodnice s velkým obratem (i Obilní trh Brno, ÚPMD - Ústav pro matku a dítě - Praha, co vím) mají občas velmi přeplněno, proto preferují příjem k porodu rodičky, která je u nich před porodem sledována. Obecně od 36.-38. týdne je vhodné, aby se rodička přesunula do péče příslušné porodnice, kterou si sama vybrala a kde se rozhodla rodit. Jestli se tam objedná sama nebo její gynekolog je na jejich vzájemné domluvě. V tomto případě si ji pak příslušná porodnice sama sleduje a přijímá k porodu. Pak do toho samozřejmě vstupují faktory jiné - jako např. porodnická komplikace (matka, plod), které vyžadují péči nějakého specializovaného pracoviště (perinatologického centra) - těchto je v celé republice 12 a jsou rozdělena dle územního spádu. O péči zde rozhoduje ošetřující gynekolog pacientky, ev. ji se v některých případech referuje "běžná okresní porodnice", která není schopna tuto péči sama zajistit. MUDr. Romana Gerychová
Předchozí článek:

Absurdní přání rodiček
Následující článek:

Klyzma a holení
Příjem na porodní sál - diskuze
Poradna
Vážená paní doktorko, odešel by porodem zapomenutý tampon nebo Fohow bylinná globule o velikosti cca 10 mm? Dokázalo by odejít i více zavedých tamponu/Fohow globulí? V těle by se při porodu ztratit nemohli, že? Děkuji za odpověď. Hezký den
Dobrý den,
doporučuji anatomický atlas - laicky = pochva je v podstatě tunel k děloze, která s pochvou komunikuje děložním hrdlem. Při porodu se hrdlo děložní otevírá a zkracuje, až se tím děloha "otevře" a pochvou se rodí plod. Takže - pochva nemá fyziologicky žádné jiné komunikace ani odbočky, kam byste si tampony nebo globule mohla vkládat a nechávat jen tak odložené.

Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!