banner

Aneb proč si zajít před porodem na fyzioterapii

Funkční stav svalů pánevního dna ovlivňuje průběh porodu. Ať už se jedná o oslabení či zvýšené napětí svalů pánevního dna, velice důležité je optimalizovat napětí těchto svalů ještě před porodem. To znamená některé svaly cvičením zpevnit a jiné naopak uvolnit. Avšak ne všechny svaly pánevního dna lze uvolnit cvičením, proto je potřeba fyzioterapeutické intervence prostřednictvím  manuálního uvolnění -  masáží svalů per rectum (přes konečník).

Kdy se uvolnění pánevního dna v těhotenství provádí?

Uvolnění se doporučuje provádět nejdříve od ukončeného 36. týdne těhotenství. Toto ošetření zkracuje 1. dobu porodní (neboli doba otevírací), usnadňuje porod. Tímto uvolněním dosáhneme rychlejšího a efektivnějšího otevření porodních cest před narozením dítěte.

Je uvolnění pánevního dna bolestivé?

Předporodní uvolnění pánevního dna je bezpečné a šetrné, není bolestivé, pokud se provádí s citem a klientka je schopna dostatečně povolit svěrače řitního otvoru. Ošetření provádí fyzioterapeut podle metodiky Ludmily Mojžíšové. 

Jak uvolnění probíhá?

Probíhá v poloze v kleku na všech čtyřech končetinách, ruce jsou opřené o předloktí. Uvolnění lze provést i vleže na boku, což může usnadnit uvolnění klientky, avšak nevýhodou je horší přístup k hypertonickým (příliš napjatým) svalům. 

Masáž hypertonického svalu v okolí kostrče (m. levator ani) se provádí palpací (dotykem) kostrče přes konečník. Většinou bývají hypertonická svalová vlákna po stranách kostrče velmi citlivá, takže terapeut provádí masáž těchto svalových vláken tlakem prstu a přejížděním po těchto svalových vláknech. 

Zvýšené napětí svalů pánevního dna také souvisí s blokádami mezi křížovou a kyčelní kostí. Tyto souvislosti je důležité mít na paměti. 

Rovněž se používá pro uvolnění kombinace postizometrické relaxace a mobilizace. Postizometrickou relaxací chceme docílit optimálního svalového napětí v oblasti kostrče. Při tom dochází k uvolnění hypertonické části svalu v přímé návaznosti s dechem. Uvolňovaný sval nejdříve protáhneme, s nádechem pacientka aktivuje sval proti mírnému odporu prstu terapeuta a s výdechem sval uvolní. Tím docílíme relaxace svalu a snížení napětí hypertonických vláken svalu. 

Fyzioterapeut také zjišťuje, zda kostrč pruží a poté provádí šetrné uvolnění.

Součástí uvolnění svalů pánevního dna je také uvolnění napnutých pánevních vazů a dalších struktur v oblasti pánve, ošetření povázek páteře (blan obepínajících sval), ošetření spoušťových bodů (tzv. trigger pointů) v hýžďových svalech. Toto ošetření provádíme protažením, presurou těchto spoušťových bodů  nebo opět můžeme využít postizometrické relaxace.  

Posilování pánevního dna – jak a proč provádět?

Nejen k relaxaci, ale i ke zpevnění, prokrvení a regeneraci svalů pánevního dna je vhodné provádět cvičení pánevního dna. Vhodnými cviky podporujeme uvědomování si vlastního pánevního dna, které bývá často ve zvýšeném napětí. Posilovat lze také izolovaně jednotlivé části pánevního dna. Cvičení pánevního dna také doplňujeme o protahovací cviky svalů kyčlí, bederní páteře a cviky na posílení hlubokého stabilizačního systému. Jedná se o svaly, které se svou aktivitou významně podílí na držení těla.

Cviky fyzioterapeut volí individuálně dle aktuálních potřeb či potíží klienta.

Cviky na posílení pánevního dna

Aktivace (relaxace) svalů pánevního dna v přímé návaznosti s dechem

  • Začněte vleže na zádech s pokrčenými dolními končetinami. Nadechněte se do spodní části břicha – „do kalhotek“, kdy pánevní dno vám  lehce klesne, relaxuje a rozprostře se do stran jako květ. S výdechem pánevní dno stoupá vzhůru a svaly pánevního dna pracují.  Tuto koordinaci s dechem zkoušejte v různých polohách, jako je sed, stoj či klek.  
  • Posilování svalů pánevního dna ve dřepu – tato pozice je vhodná opět pro aktivaci svalů pánevního dna. S nádechem se snažte rozevřít pánevní dno – povolte a zrelaxujte jej, s výdechem svaly pánevního dna vtáhněte (představa výtahu jedoucího směrem nahoru).

Autor: Mgr. Martina Crhová

Sdílejte stránku

Poradna

Kašel a rýma
avatar Terezabas 23. 04. 2025

Dobrý den, syn má 4,5 měsíce. V pátek dostal rýmu a z toho kašel. Kapeme mořskou vodu a dávali jsme Nasivin. Pravidelně odsáváme několikrát denně, ale přijde mi horší a že se mu už i hůře dýchá, jak kdyby sípá (píská) a chraptí. V příloze posílám video, kde to jde slyšet. Doktorka naše mi před tím řekla, že ten kašel má z rýmy, ale tohle se mi už nějak nezdá to jeho dýchání s pískáním. Co myslíte?

Dobrý den,

důsledkem rýmy je velmi často kašel, pokud se vám stav nelíbí doporučuji kontrolu u pediatra.

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč
Zdravé těhotenství