Spaní dítěte v posteli s rodiči – může být nebezpečné?
Pohled psycholožky Mgr. Lucie Šešulkové
Vedou se velké diskuze o výhodách a nevýhodách spaní společně s rodiči v manželské posteli. Někteří ze svých zkušeností nedají na tuto možnost dopustit. Dle různých názorů přináší společné spaní posílení pouta mezi matkou a dítětem, sdílení intenzivní blízkosti s dítětem, sladění dechů, zvýraznění pocitu bezpečí dítěte, usnadnění kojení pro matku, klidnější spánek dítěte, ne však už i rodičů.
Rozhodnutí je na každém. Je však třeba zvážit i rizika s tím spojená.
Samozřejmě nebezpečí zalehnutí dítěte je velkým důvodem, který může vést rodiče k příklonu k variantě v naší západní kultuře rozšířenější. Tedy samostatné uložení dítěte v jeho vlastní postýlce.
Dále je třeba mít na paměti, že dítě se snáze a rychleji něco naučí, než se později odnaučuje. Mnohým se z tohoto důvodu zdá přirozenější dítě navyknout na jeho vlastní prostor, kde se bude vyvíjet v individualitu, samostatnou osobnost. Než dítě nechat zvykat na intenzivní blízkost, které se pak hůře vzdává a může to v něm vyvolávat trýznivější pocity. Tak jak to bývá, když se nám bere něco, čeho se nám v plné míře dostávalo. Čím déle dítěti poskytujeme tuto možnost, která je pro něj samozřejmě velmi příjemná (je neustále v teplém bezpečném“pelíšku“ a středem pozornosti rodičů), tím je těžší a zdlouhavější dítě tohoto výdobytku odvyknout. Rodiče jsou pak někdy déle nuceni trávit každou noc s dítětem, ačkoliv už by mohli dítě ponechat na hlídání prarodičům a dopřát si malé povyražení, které je pro zachovávání dobrého psychického rozpoložení matky a opečovávání partnerského vztahu také často důležité. Nakonec i fixace dítěte na rodiče může být společným nocováním zvýrazněna až do té míry, že by mohla přinést složitější začleňování se v dalších sociálních prostředích.
Nemalým riskem je dát všanc partnerské soužití. Dítě jako produkt lásky se najednou může stát její překážkou. Rodiče to nemusí takto vnímat, protože se stejně v této době jejich intimní život, který je důležitým aspektem vztahu, velice mění. Matka si někdy neuvědomí, že se veškerá její pozornost odvrátila od partnera k děťátku. Přitom je třeba mít na paměti, že základem rodiny je vztah matka-otec, ne matka- dítě. Tuto situaci nemusí každý pár ustát.
Při rozhodování nám může posloužit zkušenost našich blízkých či nás samotných. Je dobré položit si otázky, jak to dělali dříve, jaké z nás a z jiných vyrostly osobnosti, jaké máme vzpomínky či pocity z dětství takto stráveného.
Doplněk dětské lékařky MUDr. Ludmily Vomelové
Společné spaní dětí s rodiči nese i negativní aspekty lékařské.
Spánek člověka je dvoufázový – první je povrchní fáze, kdy jsme schopni vnímat částečně okolí. Po ní následuje fáze hluboká, kdy je mozek v hlubokém útlumu. Právě v této fázi se může stát, že při pohybu v posteli může dospělý člověk malé dětské tělíčko přilehnout. V lepším případě by se mohlo jednat o přiškrcení končetiny - ruky, nohy s následným nedokrvením a možností odúmrtí končetiny nebo se vznikem poruchy hybnosti. V horším případě můžeme dítě přilehnutím udusit.
Při společném spaní by také mohlo dojít k snadnějšímu přenosu nemoci z rodiče na dítě. Malé děti jsou vnímavější k nemocem. Dospělý člověk se již může cítit hůře, ale přikládá to únavě z práce, přitom už jde o počátek onemocnění. Velmi často ve spánku člověk dýchá ústy, kdy může kapénkovou infekci přenést na dítě. Zatímco dospělý člověk obyčejnou rýmu zvládá dobře, pro malé dítě i každá takováto rýma může znamenat velké potíže.
Předchozí článek:

Spánek dítěte
Následující článek:

Kvalitní povlečení pro děti
Spaní dítěte v posteli s rodiči – může být nebezpečné? - diskuze
S clankem nesouhlasim
Dobry den, clanek me take docela neprijemne prekvapil, protoze je opravdu velmi jednostranny. Je zvlastni, ze pani psycholozka reprezentuje pouze negativni postoj. Nase dcera spi s nami ve spolecne posteli od narozeni a pripravena postylka slouzila vice mene jako odkladaci pult. Nyni cekame druhe mimi a o postylce uz vubec neuvazujeme. Samozrejme jsem dusledne studovala veskera pro a proti a naopak jsem zjistila, ze v zahranicni literature je spani s ditetem v jedne posteli hodnoceno velmi pozitivne a naopak to ma vliv na vyvoj mnohem sebejistejsi osobnosti miminka. Dle meho nazoru je to individualni a zalezi na rodicich. Ja a mnuj manzel jsme nejstastnejsi, kdyz se muzeme vsichni probudit spolu. Nase dcerka je hned po probuzeni velmi vesela, stastna a spolecne se minimalne pul hodiny vsichni mazlime a pusinkujeme. Porad za tahle rana moc dekuji a porad ve mne dokazi vyvolat ten nejkrasnejsi pocit dokonaleho stesti. Nikdy bych nemenila a moc se tesime, az budeme v posteli 4. Clovek je vlastne jediny tvor v prirode, kdy matka sve dite na noc odklada .... a tak, pokud mi to nevadi, nedela to problemy ve vztahu, chci byt se svym miminkem a manzelem v co nejblizsim vztahu, at uz ve dne ci v noci..... Cas bezi hrozne rychle a jednou budeme na tyhle spolecne noci velmi krasne vzpominat.Nastup do skolky probehl naprosto v pohode, jen Eli prvni den plakala, ze chce po obede ve skolce take spinkat :o). Ve skolce usina sama, do skolky se tesi a ucitelky o ni rikaji, ze je to pohodova holcicka, ktera nema problem. Proste si prosla fazi v naruci presne tak, jak potrebovala. Holky dame do vlatnich postylek az uzname, ze jsou na to obe pripravene a pujdou obe najednou, aby na sebe nezarlily a nebylo jim tam samotnym smutno. Toto je samozrejme muj pohled na vec, kazdemu vyhovuje neco jineho. Myslim, ze za par let budu s laskou vzpominat na spolecne spani....

Dominik tak spí mnohem lépe a déle.
Večer ho po uspání dám do postýlky a když se v noci vzbudí, tak si ho vezmu k sobě, počkám až usne a zase ho přendám do svojí. K ránu už si ho u sebe nechávám, protože pak spiná dýl.
Máme ale i noci, kdy jakmile ho položím do svojí postýlky, tak se vzbudí, pláče a jakmile ho přendám k sobě, tak hned usne, pak spí u mě celou dobu. Jsou to tak 3-4 dny v měsíci. Většinou mu rostou zoubky neboo je nějaký jiný problém a to je jasný,že potřebuje maminku.
Zastávám názor, že když jsme si ho jednou s láskou pořídili, tak ho nemůžeme odstrkovat, když nás potřebuje a chce.
Klidně oželím večerní televizi i posezení s kamarádama za klidný dech mojeho zlatíčka když spinká a drží mě u toho za ručičku.
Asi jsem padlá na hlavu, ale pro něj bych udělala mnohem, mnohem víc. (asi jako většina z nás)
Poradna
Dobrý deň, mám 7 měsíčního syna. Ako rastie, všimla som si, že má koniec penisu zakrivený smerom nahor a tiež chýba z vrchnej strany ryha, ktorú má na spodnej strane (ako keby to rástlo asymetricky, zvrchu menej a zospodu rýchlejšie? )Chcem sa opýtať, z čoho by to takto mohol mať, či sa to samo upraví rastom a nebude mať v budúcnosti potíže. Ďakujem



Dobrý den,
podle fotek nelze spolehlivě posoudit. Doporučuji kontaktovat pediatra.

Pro akci je nutné přihlášení