Ošetření pupíku
Po odstranění pupečního pahýlu na novorozeneckém oddělení (většinou 3.-4. den) je třeba spodinu šetrně každodenně čistit a dezinfikovat - nejlépe lihem (60% líh dostanete v lékárně). Jizva po odstranění pupečního pahýlu se hojí zhruba 10-14 dnů. Spodina je zpočátku vlhká, může se objevit občasné drobné krvácení, okolí může být mírně zarudlé, postupně se však okolí pupíku zklidňuje a spodina zasychá. Hojení pupeční jizvy je velmi individuální, někdy může být spodina široká a mokvající, proto je hojení delší.
Jak ošetřovat pupíček?
Nejdříve si připravte potřebné pomůcky - vatové tyčinky, líh a nějakou nádobku nebo tácek (stačí i papírový ubrousek), kam budete odkládat použité vatové tyčinky.
Po rozbalení dítěte si pečlivě umyjte ruce, pupíček dvěma prsty jedné ruky rozevřete, druhou rukou namočte vatovou tyčinku v lihu a šetrně vytřete spodinu. Jeli mokvání intenzivnější, postup opakujte až je spodina suchá. Vždy použijte novou tyčinku, jednou použitou vždy vyhoďte. Potom očistěte opět novou tyčinkou namočenou v lihu okolí pupíčku včetně případných záhybů kůže a tyčinku vyhoďte. Pupíček nezasypávejte ani nepřelepujte.
Drobná příměs krve je běžná. Čistit a dezinfikovat spodinu pupíčku je nesmírně důležité, protože toto místo je vstupní branou infekce do těla dítěte. Nebojte se proto čistit spodinu pupíčku, dítěti nemůžete ublížit.
Pokud pupík ještě mokvá, dbejte na to, aby se při koupání bříško neponořilo do vody a pupík ošetřete a dezinfikujte až po koupání.
Je-li mokvání intenzivnější, jemně ošetřete popsaným způsobem pupík i během dne - po přebalení, ale vždy si pečlivě umyjte ruce, ničím nepřelepujte a nezasypávejte!
Pokud je okolí pupíku stále zarudlé nebo se zarudnutí zvětšuje, objeví se silnější krvácení, neváhejte navštívit ošetřujícího dětského lékaře.
Jakmile spodina pupíku zaschne (při rozevření kožní rasy není zřetelné mokvání a vatová tyčinka po dezinfekci pupíku je opakovaně čistá), to znamená, že pupeční jizva je zhojená, není již třeba pupík čistit a dezinfikovat každodenně, stačí vždy jen po koupání a není už třeba používat lihu. Čistěte jej ale po koupání vždy, protože ze záhybů kůže je třeba odstranit nahromaděné kožní šupinky.
garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.
Předchozí článek:

Koupání dítěte
Následující článek:

Přenášení novorozence
Poradna
Dobrý den, syn má 4,5 měsíce. V pátek dostal rýmu a z toho kašel. Kapeme mořskou vodu a dávali jsme Nasivin. Pravidelně odsáváme několikrát denně, ale přijde mi horší a že se mu už i hůře dýchá, jak kdyby sípá (píská) a chraptí. V příloze posílám video, kde to jde slyšet. Doktorka naše mi před tím řekla, že ten kašel má z rýmy, ale tohle se mi už nějak nezdá to jeho dýchání s pískáním. Co myslíte?
Dobrý den,
důsledkem rýmy je velmi často kašel, pokud se vám stav nelíbí doporučuji kontrolu u pediatra.

Pro akci je nutné přihlášení