banner

Co je zánět středního ucha?

Zánět středního ucha je poměrně častým onemocněním malých dětí a velmi prudce probíhá zejména u kojenců. Vzniká vždy jako komplikace probíhající vleklé rýmy tím, že infekce pronikne sluchovou trubicí (Eustachovou). Je to trubice, která zajišťuje dostatečnou ventilaci středního ucha, u kojenců je široká a krátká, není ještě plně vyvinuta a ústí přímo do hltanu. Takže infekce z nosohltanu se velmi snadno dostane touto trubicí do středouší. Dojde k zánětu sliznice, která středouší pokrývá, hromadí se zde hlen nebo hnis, bubínek se rozpíná a právě toto pnutí vyvolává ukrutné bolesti. Pokud včas nezasáhne lékař tím, že ho propíchne, bubínek sám praskne a hnis vyteče. Uvolněním středouší se dítěti uleví.

Zánět středního ucha - příznaky

Zánět středního ucha je vždy provázen krutými bolestmi, malé děti neztišitelně bolestivě pláčí, odmítají pít, hlavičku schovávají do peřinky. Současně se objeví různě vysoká  teplota. Je ještě třeba doplnit, že stejně krutě bolí ještě nerozvinutý zánět středouší.

Jak dítěti ulevit? Zánět středního ucha léčba

Dítěti lze hned v začátku příznaků ulevit:

  • použitím jednak speciálních ušních kapek (např. Otobacid nebo Otipax)

  • účelným čištěním nosní dutiny s použitím nosních kapek a odsávačky

  • podáním léku ke snížení teploty (např. paracetamol, ibuprofen), které také tlumí bolest

Pokud se dítěti neuleví, teplota trvá nebo se zvyšuje na 39 °C a více, je třeba vyhledat odborného lékaře, který pak zvolí vhodný postup léčby.

Někdy se záněty středouší opakují a mohou být příčinou pozdější poruchy sluchu. Je lépe vždy zavčas vyhledat lékaře, protože protětí bubínku (jehož se rodiče vždy obávají) se zhojí prakticky bez jizvy, zatímco, když bubínek sám praskne, zůstává jizva vždycky. To může vést v pozdějším věku k jeho špatné funkci a tím také k poruše sluchu. Někdy se naopak jizva po samovolném prasknutí bubínku nemusí zhojit, což vede často ke chronickému středoušnímu zánětu a dalším komplikacím.

Co dělat v případě opakovaných zánětů středouší?

Zvýšená obranyschopnost dítěte při zánětu středního ucha

Protože většina těchto zánětů vzniká jako komplikace řady virových infektů horních dýchacích cest, je na místě především zvyšování odolnosti dítěte tak, aby se frekvence infektů co nejvíce snížila (otužování, dostatečná rekonvalescence po proběhlém infektu, po konzultaci s lékařem je možno podat přípravky na posílení obranyschopnosti organizmu, velmi pomáhá častý pobyt mimo městské prostředí, pobyt na horách, u moře - ale pouhý týden nestačí). Dítě je také nutno co nejdříve naučit smrkat.

Očkování proti nejčastějšímu původci zánětu středního ucha

Další možností je očkování proti bakterii Streptococcus penumoniae, což je nejčastější původce opakovaných středoušních zánětů. K dispozici je řada různých vakcín a očkování je hrazeno téměř plně, mohou ale být rozdíly dle pojišťoven. O aktuálně používaných vakcínách a výši úhrady vám informace podá ošetřující dětský lékař nebo zdravotní pojišťovna.

Pomůže odstranění nosní mandle?

Nosní mandle je umístěna v zadní části nosohltanu, vypadá přibližně jako převrácená polovina vlašského ořechu, takže její povrch je velký. Při opakovaných zánětech nosohltanu tkáň nosní mandle zduří, v prohlubních se snadno udržují bakterie, zduřená nosní mandle vede ke ztíženému dýchání nosem, a tím se zhoršuje ventilace nosními průduchy.

Dítě dýchá postupně jen ústy, což vede opět ke špatné ventilaci nosní dutiny, navíc vdechuje neohřátý a suchý vzduch (odpadá nosní filtr) a kruh se uzavře. Děti v noci špatně spí, často chrápou, bývají unavené a opakované infekty komplikované středoušními záněty vedou k celkovému špatnému prospívání dítěte. V takovém případě je po posouzení odborným lékařem otorinolaryngologem odstranění nosní mandle na místě, i u malého dítěte, vyžaduje-li to jeho zdravotní stav.

Více o odstranění nosní mandle naleznete zde

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Ve zkratce pro tatínky

Zánět středního ucha je u některých dětí velmi častou komplikací rýmy, kdy se infekce z nosohltanu do středouší dostane sluchovou trubicí. Při zánětu se ve středouší hromadí hlen či hnis, který tlačí na bubínek, a to dítěti způsobuje ukrutné bolesti. Je nutné ihned vyhledat pomoc ORL lékaře, který bubínek propíchne, pokud se tak nestane, pod náporem hnisu praská, vzniká na něm jizva a dítě může v budoucnu hůře slyšet. Onemocnění je doprovázeno zvýšenou teplotou. U dětí s opakovanými záněty je vhodné hned při v počátku infektu důkladně čistit nos, snižovat teplotu, kapat ušní kapky (Otobacid, Otipax), při přetrvávání či zhoršení příznaků vyhledat lékaře. Předejít infekci můžeme zkusit otužováním dítěte, očkováním proti nejčastějšímu původci – pneumokokovi – například vakcína Prevenar, příp. odstraněním zvětšené nosní mandle – o dvou posledních je nutné poradit se s lékařem. JM

Předchozí článek:

Příušnice

Následující článek:

Zánět zevního zvukovodu

Zánět středního ucha - diskuze

Zánět ucha

Díky za tip na Bactoral. Vyzkoušela jsem ho nedávno, když měl malej zánět ucha a musím uznat, že je senzační.

Zánět ucha

Souhlasím s každou z vás. Dceři Bactoral také hodně pomohl se zánětem ucha. Než ho začala brát, stále se jí zánět vracel. Chodili jsme pořád na ORL, dokonce jí museli ucho píchat. JSem moc ráda, že tohle všechno už máme za sebou.

Zánět ucha

Mému synovy se zánětem ucha neuvěřitelně pomohl Bactoral. Než ho Kubík začal brát, měl zánět minimálně 3x do roka. Od doby, co cucá Bactoral, se zánět neobjevil. Můžeme vřele doporučit.

Zkuste bylinku - nebudu Vám doporučovat další chemii

Když jsem byl malý, hodně jsem trpěl na zánět středního ucha. S dorůstajícím věkem se to nelepšilo. Stačilo trochu vody do ucha (koupání), průvanu a bylo to zase zpátky. Vše jsem léčil práškama, kapkama, apod. Vždy se nemoc zase vrátila. To stejné přetrvalo až do mé dospělosti. Měl jsem ale štěstí, sestra mi doporučila, co ji doporučil zase někdo známý. Použít přírodní bylinku, kterou si může každý pěstovat sám celoročně. Jedná se o netřesk. Podívejte se na stránky, kde je to velmi dobře popsané http://radyzezivota.cz/zanet-stredniho-ucha/. Doporučuji vyzkoušet!

Poradna

Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat. Trpím na opakované intimní záněty. Gynekoložka mi poradila již několik věcí tipu Canesten a nic mi nepomohlo. Teď jsem někde objevila Gynellu, bohužel se ke své doktorce teď nedostalu, tak sem se chtěla zeptat na váš názor, jestli byste mi ji doporučila? Recenze sem si hledala, většina je dobrá, takže mě i překvapilo, že sem na to nenarazila dřív a že mi to ani nedoporučila moje dokrorka....Případně co byste mi doporučila vy? Děkuji.

Dobrý den,

nevím o jaký typ zánětu se jedná, event. jeho patogena. Nicméně těmito čípky se ve směs nic zkazit nedá, obsahují ionty stříbra, které je hojně ve zdravotnictví využíváno, v gynekologii zejména v hojení poševního šití apod.

Dále se zaměřte na pravidelnou intimní hygienu, zde platí čím méně tím lépe, obzvláště stran intimní kosmetiky; a celkový zdravý životní styl.

Štítky: #zánět

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč
Set 5 dětských knížek pro chytré hlavičky