banner

V diskuzích se množí otázky na toto téma, tak zkusím něco málo sepsat.
První zásada je hodně pít. Nejlépe neperlivé vody, čaje pro kojící matky, dobrý je slabounký čaj s mlékem,melta.
Období kojení se dá rozdělit na dvě, tři části. Šestinedělí, první tři měsíce a zbytek.

V šestinedělí byste se měly vyhýbat opravdu všem potenciálně nebezpečným potravinám, dráždivým a nadýmavým.

Do konce třetího měsíce můžete pomalu zkoušet přidávat, pokud mimi nebude negativně reagovat, nebojte se vrátit k téměř normální stravě.

Až budete mít vychytané, co mimču nedělá dobře, tak těch pár potravin vynecháte, ale jinak jezte pestře a dostatečně.

V šestinedělí se vyhněte:
1) Nadýmavému: luštěniny (čočka, hrách, fazole..), čerstvá cibule, zelí syrové i kysané, čerstvý hrášek, perlivé nápoje, čerstvé pečivo a chléb, čerstvá kynutá těsta, celozrnné pečivo,individuálně i další potraviny, které víte, že nadýmají vás (kapusta, kedlubny, ředkvičky, melouny, salátové okurky..)
2) Dráždivému: citrusové plody, jahody, rajčata, ostré koření, česnek, neředěné džusy
3) Negativnímu: alkohol, káva, cigarety

Postupně tyto potraviny zařazujte, počkejte vždy tři dny a uvidíte...

Vůbec by nemělo vadit:
Den staré jakékoliv pečivo, rýže, brambory, těstoviny, kus kus. Maso - jakékoliv. Mléčné výrobky - sýry, tvaroh, jogurty, kysaná mléka - pozor na mléko jako takové, určitě ho pijte od začátku, pokud by miminko mělo problémy s bříškem, ačkoliv nic nadýmavého nejíte, zkuste mléko na pár dní vyřadit, sýry a kysané výrobky nevadí. Mrkev, čerstvá i vařená, banány, jablka, broskve, meruňky, ledový salát, kukuřice. Tuky - oleje, margaríny, máslo. Vejce. Ryby, ořechy, sojové výrobky - pokud nemáte v rodině alergii, určitě je jezte, uvidíte, když nebudou problémy, směle v tom pokračujte.

Zásady zdravé výživy - jezte častěji, menší porce, dostatečně vydatně, pestře, dodržujte pitný režim, vybírejte kvalitní potraviny, omezte konzervy, uzeniny, nekvalitní sladkosti, instantní výrobky, ochucovadla - a sem tam si zobněte vitamínek pro těhotné a kojící.

Ohledně ryb - ty jsou problematické. Mořské ryby, ale i sladkovodní, jsou velmi zdravé, hlavně ty tučné (losos, makrela, tuňák, kapr, pstruh, hejk..). V jejich tuku se nacházejí mastné kyseliny omega 3, které jinak špatně získáváme, jsou např. v ořeších a obohacených rostlinných tucích. Mořské ryby také obsahují nezbytný jód, měly by být na talíři denně. ALE. V tuku živočichů se ukládají jedy, těžké kovy apod., kterých jsou dnes plná moře a níkdy nevíte, jak moc ta konkrétní rybka je nebo není kontaminovaná. Kompromis je proto 1-2x týdně, tuky doplňovat z kvalitních rostlinných olejů, margarínů, ořechů, příp. potravinových doplňků (pamatujete rybí tuk? :D ), jód je dnes i v soli, případně vitamínech pro těhu a kojící.

Čokoláda - dost často alergizuje, musíte vyzkoušet.

(určo jsem na něco zapomněla, tak klidně dotazy do diskuze níže :) )

Co se týká alkoholu a kávy - kouření zamítám úplně, to už je každého věc - káva nevadí 1-2x denně, třeba naší Nelli to vůbec nevadí, spí i po kafi. Alkohol - troufla bych si až od tří měsíců věku, ne tvrdý, nevadí 1-3x v týdnu malé pivo nebo dvojka vína, lépe po posledním kojení večer, mimčo napucnout z obou prsů a pomalu pocucávat, aby tělo stíhalo odbourávat. Doporučuje se pak při prvním krmení po pití mlíčko odstříkat a vylít, a děťátku dát zamražené MM ze zásob..ale pokud se neopijete do němoty, zas tak horké to není. Nic se nemá přehánět...

Sdílejte stránku

Předchozí vychytávka:

obed pro batole

Následující vychytávka:

Když nemáte váhu - míry a váhy

Jak jíst při kojení? - diskuze

Nepřesnosti v článku aneb Doplnění některých informací

Článek je veskrze přínosný, ale dovolila bych si upravit několik nepřesností, které se v něm vyskytují.

1) Broskve mohou být alergenem, pozor na to. Samozřejmě ne u všech, ale zrovna u mě se to bohužel potvrdilo.

2) Se sójovými výrobky bych také zacházela opatrně, např. sójové maso patří mezi špatně stravitelné potraviny, a může tak způsobit nadýmání. Mimo to je to podle některých odborníků kontroverzní potravina, třeba profesorka Strunecká o nefermentovaných výrobcích ze sóji tvrdí, že jsou dokonce škodlivé (viz její dva díly knihy \"Doba jedová\").

3) Stále více se mluví o tom, že margaríny zdravé vlastně vůbec nejsou, spíš naopak. Je to dáno tím, že jsou průmyslově zpracovány. Toto tvrdí např. specialistka na výživu Margit Slimáková. Máslo je prostě máslo ;-) To je zdraví určitě prospěšnější, ačkoliv reklamy tvrdí už několik desítek let opak.

4) Ano, ryby mohou obsahovat těžké kovy, ale je to dost individuální, záleží na místě a způsobu chovu apod. Obecně se doporučuje v těhotenství a při kojení vynechat velké druhy ryb, jako jsou tuňák, halibut, rejnok, mečoun, okoun... Podle některých zdrojů je dobré i snížit konzumaci lososa. Naopak minimálně zatíženy toxickými látkami jsou kapr, pstruh, treska, mořská štika, platýz, mořský vlk, konzervovaný tuňák, sleď, sardinky, krevety, ančovičky. (zdroj: Bioabecedář Hanky Zemanové)

A také na kvalitu masa bych si dávala pozor, může být nevalné kvality stejně jako maso rybí.

5) Preventivně brát vitaminy se při kojení obecně nedoporučuje. Kromě toho je to zbytečné, pokud se žena stravuje pestře a vyváženě.

6) Co se kouření týká, tak to rozhodně NENÍ každého věc! Kouření je vždy škodlivé, natož při kojení. Nikdo nemá právo dítě takto ohrožovat na zdraví. Dítě bohužel volbu nemá. Ale kouření během kojení je neomluvitelné a neskutečně sobecké, já sama bych takovým ženským vždycky nejradši nafackovala.

Nepřeháněla bych to...

Maminky, moc bych to neřešila - zvlášť po zkušenostech s dětmi...
Některé děti prostě prdíky a bolení bříška mají, ať jíte nebo nejíte cokoli. Jiné děti naopak snesou cokoli sníte.
Takže hlavně hodně pít, ať je mlíčka dost a být psychicky v pohodě, tzn. dát si na co máte chuť

konečně seznam

ahojky tak konečně jsem našla vypsaný seznam co je a co není dobré jíst ... mám syna 2m. plně kojím, dětská doktorka mi od začátku zakázala sýry a tvarohy, aby malý neměl alergii na laktózu, pít mléko nesmím prý vůbec. V rodině, ale žádnou takovou alergii nemáme ... Místo sýrů a lučin, které mám moc ráda, jsem začala jíst šunku (což mi moc vhodné nepřijde) a jak článek napovídá, vhodné to není ... Taky jsem se chtěla zeptat, je možné, že by malému vadilo něco na Karamelové Vienetě? Týden jsem si zmrzku nedala a byl klid od prdíků. Když jsem si jí dala dva dny měl křeče .... děkuji za odpověď ...
Pěkně sepsané, je pravda že u mně to moc neplatilo a po šestinedělí jsem jedla vše a bez problémů. Jen květák nemůžu kvůli malému doteď.

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

16 %
10 hlasů

0 %
0 hlasů

8 %
5 hlasů

59 %
37 hlasů

17 %
11 hlasů

Celkem hlasovalo 63 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč
Set 5 dětských knížek pro chytré hlavičky