Inzerce
Inzerce

Co by mělo miminko umět 4. - 6. měsíc (II. trimenon)

V tomto období jsou v popředí náhodné, účelové pohyby.

V poloze na bříšku se Honzík umí opřít o lokty a stydkou kost, volně si točí hlavičkou a hodně pozoruje své okolí. Začíná si být svou polohou jistý. Velmi šikovné děti objeví oporu na natažených ručkách.

Pohyb hlavy vede i tělo a dochází k rotaci páteře. Na bok se točí stále častěji, vydrží na něm dlouho, snaží se chytit, co vidí a za krátký čas se otočí na bříško. Na bříšku je rád. Je zajištěn třemi opěrnými body – loktem a pánví na jedné straně a nakročeným kolínkem na straně druhé. Otáčení na bříško je vrcholem pohybové dovednosti do šestého měsíce.

Inzerce

S postupem času se opře jen o jednu ručku a druhou sahá po hračce, hlavička je vysoko zvednuta. Na zádech je pohyb ruček s cílem chytit, na co dosáhnu.

Chytá hračku a předává si ji z ruky do ruky, sáhne i po hračce, kterou má vedle sebe, rád se přitáhne za mamčiny ruce do sedu, otáčí se na zavolání, poznává lidi ze svého okolí, vydává hlásky.

Inzerce

Velká chyba maminek je dítě v tomto období posazovat, snažit se je odkládat. Já vím, je úžasné mít Honzíka na klíně s držením v podpaží, ale páteř se hroutí, hlavička se kymácí a začínají se nenápadně zapojovat špatné pohybové vzorce. Jaký sed je ideální v tomto období si řekneme v kapitole o cvičení.

Mgr. Kamila Vorlová

Inzerce

U pošty 402/14
625 00 Brno-Starý Lískovec

(poliklinika na Osové, 2. patro)

Inzerce

tel.: 777 559 114
email: vorlova@rehabilitacevorlova.cz
www: http://www.rehabilitacevorlova.cz

Autor: Mgr. Kamila Vorlová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Kamila Vorlová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

4. - 6. měsíc (II. trimenon) - diskuze

  • ma dcerka
    Dobrý den . Chtěla jsem se zeptat . Dítě moje jsem necvičila jen jsem dala malé prostor a už mi začala lizt v 5 měsici a už uměla hačat sama v šestém měsíci my začala se stoupat u stolu nebo u gauče . Je to špatné? Pani doktorka mi neustále za to nadáva ale ja za to nemohu že je tak šikovna a hlavně je hyperaktivni.Petra 
    jackie79   | 06.10.2010 08:56:49
    Reagovat | URL příspěvku
  • Dobrý den,
    a kde mohu text o cvičení a správném sezení dětí v tomto věku najít? mám 5-ti měsíční holčičku a pořád otázku jejího držení řešíme....samozřejmě mám strach abych jí zádíčka neponičila a neposazujeme jí. co je ale tedy nejlepší?
    děkuji za odpověď.
    Zapalačová Petra
    zapalac.petra   | 29.09.2010 09:51:33 | Reakcí: 2, poslední: 01.10.2010 16:32:56
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, dcera ( v červnu 3 roky) se po odpoledním spánku budí s neutisitelnym pláčem . Nevnímá řve place a nic nezabírá . V říjnu se nám narodila druhá dcera . Po narozeni se hodně starší dcera upla na otce prožívala noční desy . Po cca 3 měsících se zlepšila a vše bylo ok. Nyní je celkové smutná , z ničeho nemá radost, budí se s hysteraky odpoledne . Je tak nějak vztekla až ošklivá na blízké . Bez elánu do života . Nevím zda to muže být psychické, či za tím muže být nějaký zdravotní problém . Každopádně nevím co s ni co dal . Pozornosti má opravdu mnoho skoro nikdy na ne nejsem sama a máme na pomoc babičku nebo tatínka .
Nejvíce mě trápí ty záchvaty place které nejdou zastavit a nedokážu ji pomoci v tu chvíli . Někdy 10 minut někdy až půl hodiny .
Děkuji za radu

Dobrý den,

ve třech letech se dítě bouřlivě vyvíjí a mění. Velké změny probíhají v oblasti vývoje nervového systému, vývoje psychiky, mění se také fyziologické potřeby včetně potřeby spánku. Dítě je stále více samostatnější, zvídavější, prochází vývojovým obdobím vzdoru. Od batolecího vývojového období přechází do období předškolního věku. Každá změna s sebou přináší určitou destabilizaci dosavadního vývoje a nalezení nové kvalitativně jiné stability. Dcera může být citlivým a senzitivním dítětem s bohatým vnitřním životem. Napovídá tomu váš popis její reakce na narození sourozence i výskyt nočních děsů. Každou změnu citlivě prožívá a zpracovává. Vzhledem k tomu, že její psychika je ještě nezralá, pak se mohou objevit různé afektivní či plačtivé záchvaty. Je možné, že jak se snižuje potřeba odpoledního spánku, tak se pak dcerka budí v nepohodě, podrážděná. Můžete zkusit změnu režimu, dcerku třeba probudit o něco dříve. Pokud už plačtivý záchvat nastane, pak nechte dceru v klidu, nesnažte se ji nějak významně utišit, zajistěte klidné a tiché prostředím dejte jí čas na zpracování emocí.

Popisujete, že je dcerka vzteklá a ošklivá na blízké. Toto chování pravděpodobně souvisí právě s obdobím vzdoru, o kterém najdete mnoho informací, takže nyní nebudu všechny jeho projevy popisovat. Zdravotní problém je také dobré vyloučit, zejména, pokud se vám dcera jeví být smutná a bez života. Zkuste se o chování dcery, které vás znepokojuje, poradit s jejím ošetřujícím dětským lékařem, případně můžete vyhledat odbornou pomoc dětského klinického psychologa.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 06.05.2024, 17:24
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×