Inzerce
Inzerce
Inzerce

Kojení

  1. Trendy v kojení
  2. Proč MM?
  3. Jak dlouho kojit plně?
  4. Co je pro kojení nejdůležitější?
  5. Správná technika kojení
  6. Jak připravit dvorec prsa?
  7. Délka a frekvence kojení
  8. Jak příjmu mléka odpovídá vyměšování dětí?
  9. Dítě nejdříve ztratilo na váze
  10. Jak uvolnit dítě od prsu matky?
  11. Kojení a rozvoj laktace u předčasného porodu
  12. Závěrem
  13. Dotazy ke kojení

Jaké jsou dnes trendy v kojení? Může se lišit situace u dvou sourozenců? Jaké jsou zkušenosti lékařek jako maminek?

Kapitola Kojení má poměrně dlouhou historii. Původně zde byl text dětské lékařky s doporučeními, která se maminkám dávala při kojení celá minulá desetiletí. Ten přesně korespondoval s tím, co jsem zažila při kojení s dcerou. Dítě vypije maximum v deseti minutách, doba kojení by neměla přesáhnout 20 minut, při delším žužlání bradavek může dojít k jejich poranění. Ano, to také důvěrně znám, kdy jsem dceři mateřské mléko dokonce 8 týdnů odstříkávala, než došlo ke zhojení ragád. Dítě mělo záhy vybudovaný rytmus a zhruba v 8 týdnech věku se dokonce přestalo budit v noci.

Po čtyřech letech do naší domácnosti přibyl syn. Poměrně silná osobnost, která si na svá práva nenechala sáhnout, nespavec, dítě, které budilo několikrát za noc. Kolikrát přesně, to nevím, jednou jsem si to značila, ale po čtvrté hodině ranní jsem již neměla sílu ani dělat ty čárky. Do té doby jich bylo 12. Toto nespavé dítě, kterému později diagnostikovali ADHD, se vždy uklidnilo, až když dostalo prso, později láhev. Tak se stalo, že jednoho rána, když jsem sečetla vše, co vypil, činilo to litr a 200 ml. Na to mně můj dětský lékař v položertu sdělil: „Paní doktorko, neblázněte, vždyť vy mu způsobíte mozkový edém.“

Po létech jsem pochopila, že i stran kojení je každý extrém nebezpečný. Trvalo mně ještě hodně času, směřovalo k nám hodně výtek za ty přesné režimy kojení z minulého století, než jsem měla odvahu vzít tuto kapitolu do vlastních rukou a sepsat nejdůležitější aspekty, které jsem si z období vlastního kojení odnesla. O stejné jsem poprosila i spolupracující lékařky. Jaké je naše Desatero úspěšného kojení?

Inzerce

Proč MM? 

O mateřském mléku není sporu, že je nejpřirozenější výživou dítěte, která je dokonale přizpůsobená jeho potřebám. Je lehce stravitelná a obsahuje všechny potřebné živiny včetně obranných látek.

Jak dlouho kojit plně?

Je vhodné výlučně kojit do 6 měsíců věku a v kojení pokračovat i při postupném zavádění nemléčné stravy do 1, ale klidně i do 2 let, příp. i do 3 let věku dítěte dle kondice maminky, režimu a aktivit v rodině. I když jsem sama kojila obě děti ještě částečně další měsíce, tak ten 6. se nám již výlučné kojení nedařilo, tak děti dostávaly večer první příkrm, mrkvičku. Moc jim chutnala.

Co je pro bezproblémové kojení nejdůležitější?

Velmi důležité je úspěšné nastartování laktace v porodnici. Tam by se žena měla naučit nejen správné technice kojení, ale i poznat, že je pro dítě kojení dostatečné a dobře na něm prospívá. Také s personálem úspěšně zvládnout možnou počáteční krizi, kdy jsou prsa naběhlá a nemusí být snadné z nich cokoliv odsát. 

Je vhodné umět již od prvních kojení rozpoznat, kdy dítě mléko saje a polyká a kdy pouze dudlá bradavku. Jak? U polykání mléka dochází k současnému pohybu brady dítěte. 

Správná technika přisátí i sání by měla zabránit případným poraněním bradavek, která jsou nepříjemná pro maminku i miminko (pokud by miminko pilo krev z popraskané bradavky, může ji následně zvracet).

Inzerce
Inzerce

Jak vypadá správná technika kojení?

Ke správné technice kojení, kterou by si měla maminka osvojit již v porodnici patří správná poloha matky a dítěte (vždy břicho na břicho), široce otevřená pusinka miminka a bradavka s dvorcem hluboce zasunutá do jeho úst tak, aby se dotkla sacího bodu. Sací bod je u miminka nahoře v ústech na rozhraní měkkého a tvrdého patra. Při přikládání dítě nesmí křičet a kojení by nemělo matku bolet. Vždy by se mělo dítě přikládat k prsu, ne matka k dítěti.

Jak připravit dvorec prsa pro sání miminka?

Z naběhlého tvrdého prsu s nevytvarovanou bradavkou toho miminko příliš neodsaje. Nejde mu to. Zprvu se skutečně může stát, že je prso tvrdé a je třeba jej chladit opakovaným přikládáním vlhké pleny namočené ve studené vodě. Současně zkoušíme mléko odstříkávat rukou (ne odsávačkou mléka) tak dlouho, dokud se trochu nerozteče a dokud dvorec nezměkne tak, aby jej mohlo novorozeně bez problémů vzít do úst.

Jak je to s délkou a frekvencí kojení?

V současné době je doporučováno kojit bez omezení délky a frekvence, a to tak často a dlouho, jak si dítě žádá. Zpočátku to může být až 12–15× za den, ale zhruba po 6 týdnech dojde k určité pravidelnosti. 

Inzerce

Inzerce

Jak příjmu mléka odpovídá vyměšování dítěte?

Maminka zjistí, že dobře kojené dítě má několik pomočených plen denně, u stolice je to velmi individuální, normální je několikrát denně i jednou za několik dní, důležitá je spíše barva a konzistence stolice (ideálně je dožluta a kašovitá, někdy se udává vzhledu míchaných vajíček).

Čím to, že moje dítě nejdříve ztratilo na váze?

Běžně se stává, že po počátečním váhovém úbytku se miminko vrací na svou původní porodní hmotnost zhruba 2 až 3 týdny po porodu. V dalších týdnech a měsících by pak miminko mělo dosahovat odpovídajících váhových i délkových přírůstků, a také být spokojené a správně se vyvíjet. V případě potíží nebo nejistoty je vždy vhodné kontaktovat dětského lékaře dítěte nebo laktační poradkyni.

Jak uvolnit dítě od prsu matky?

Některé maminky tak činily vsunutím prstu (nejlépe malíku) matky do úst dítěte, které, když začne sát vložený prst, bradavku uvolní. Z hygienických důvodů je však vhodnější jiný způsob, a to stisknout miminku obě nosní křídla. Aby se pak mohlo nadechnout, otevře ústa a bradavku uvolní.

Jak je to s kojením a rozvojem laktace u předčasného porodu?

I pokud je z nějakého důvodu nemožné miminko přikládat k prsu a kojit hned od narození, je důležité podpořit rozvoj laktace u maminky pravidelnou stimulací a odstříkáváním mateřského mléka. To pak podávat miminku prostřednictvím vhodné metody, než si bude moci mateřské mléko vypít samo přímo z prsu. Tyto situace často nastávají právě při předčasných porodech nebo u nemocných dětí. I stimulace laktace by u předčasného porodu měla být časná, s technikou a režimem odstříkávání mateřského mléka pomohou mamince v porodnici specializované dětské sestry a laktační poradkyně. Mateřské mléko, které se začne tvořit po předčasném porodu, se liší od mléka pro děti narozené v termínu, obsahuje větší množství některých živin, hlavně bílkovin, a také se individuálně mění dle stáří i vývoje miminka.

A co závěrem? Hlavně myslet vlastní hlavou dle vlastní situace! Aneb:

Není nutné otrocky lpět na přesných intervalech mezi kojeními, dítě si během každé dávky vypije někdy více, někdy méně mléka a podle toho se hlásí. V noci se hlásí také samo (až na výjimky). Stejně tak není nutné dítě přikládat k prsu, kdykoli zakňourá nebo zapláče. Důvodem jeho neklidu může být promočená plena, chlad nebo nadměrné teplo, žízeň nebo bolesti bříška způsobené větry, anebo potřebuje cítit jen blízkost matky a chce utěšit, takže je třeba, aby se matka naučila poznávat reakce svého dítěte a podle toho reagovala (promasírovat bříško, pohladit, event. pochovat, případně dát dudlík), jak bylo krásně shrnuto v původním textu.

Velký dík za odbornou korekturu patří neonatoložce MUDr. Lence Tománkové a dětským lékařkám MUDr. Blance Flugerové a MUDr. Ludmile Vomelové.

Další zdroje: 

Inzerce

Text: Příprava na kojení během těhotenství

laktační poradkyně PhDr. Miluše Kameníkové na Babyonline.cz 

Materiály Laktační ligy ČR. 

Víte, jaké léky můžete bezpečně užívat při kojení? Odpověď najdete na: https://www.babyonline.cz/sestinedeli/uzivani-leku-pri-kojeni

Vaše dotazy ke kojení

Kojení při oparu

Mohu kojit, když se mi udělal opar? Není to pro dítě nebezpečné?

Odpověď: Kojení pro dítě není nebezpečné, musíte se vyhýbat kontaktu s ústy - dítě
nepusinkovat - tedy pokud je opar na rtu. MUDr. Vomelová

Režim u měsíčního miminka

Máme měsíčního Jáchymka a zatím jsme režim neřešili. Resp. asi týden po návratu z porodnice jsem malého každé naučené 3 hodiny budila na baštu a přebalení. Jenže většinou moc plakal (až se dávil), baštit nechtěl, často se ani nepřisál. Tak jsem to přestala řešit a nechala malého, aby si sám řekl, až bude mít hlad. Zhruba každé 4 hodiny si maličký řekne. Jenže se změnou počasí, s kolikama se to vše rozhodilo a maličký se budí různě. Někdy po 4 hodinách, někdy po 2 hodinách a někdy dokonce po 6-7 hodinách. Bohužel ale takto nemůžu nic naplánovat. Nemůžeme jít tátovi po práci naproti, nemůžu si domluvit doktora na určitou hodinu a ani koupání nejde naplánovat.
Prosím o radu, jak to řešíte s miminky vy? Zavádíte režim např. po 4 hodinách s tím, že ze začátku bude maličký určitě nahněvaný (přijde mi to drastické, trápit ho takto) a nebo to neřešíte?

Odpověď: Obecně se traduje, že dítě má mít možnost napít se tehdy, když se samo hlásí. Jenže to v praxi dost dobře nejde, protože každá maminka si potřebuje čas určitým způsobem plánovat. Dítě lze nenásilně naučit režimu již od útlého věku, chce to jen trpělivost a důslednost. Malý kojenec (ve Vašem případě měsíční) potřebuje v průměru 7 mléčných dávek - 6 ve dne a jednu v noci, přičemž interval mezi dávkami u zdravého dítěte by měl být 3 - 3,5 hodiny (vyjímečně kratší tehdy, když si někdy vypije méně a to se může stát). Trávení vypitého mléka totiž trvá v průměru 3 hodiny. Takže musíte začít ranní dávkou cca v 6 - 7 hodin, následně po 3 hodinách dítě jemně rozbalte, klidným hlasem na něho mluvte a ono se pomalu probere a tak postupujte ceký den. V noci by měla být dávka jen jedna. Jestliže se mezi pitím budí a pláče, nemusí to být jen hlady, ale může mít větry nebo potřebuje jen utěšit, mnohdy stačí jen pohladit nebo pochovat či promasírovat bříško. Vždy na dítě mluvte klidným tichým hlasem nebo mu něco zpívejte (v noci samozřejmě asi zpívat nebudete). Jestliže se dítě budí dříve než za 3 hodiny a není k utišení, pak ho nenechte plakat a nakojte ho, další pausa je většinou zase trochu delší, ale neměla by být delší než 4 hodiny.
Je-li však dítě často neklidné a režim se Vám nedaří nastavit, můžete mít také přechodný nedostatek mléka, což lze jednoduše zjistit kontrolním kojením v poradně, proto se v takovém případě obraťte na svého dětského lékaře. Dr. Ludvíkovská

Množství vypitého mléka ve 2 měsících

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat co se týče kojení, kolik by mělo 2. měsíční dítě vypít v rámci jednoho dne - 24 hodin?

Odpověď: Množství vypitého mléka za 24 hodin u kojeného dítěte je samozřejmě různé, záleží na konstituci dítěte. Důležité jsou váhové přírůstky - zhruba do 3 měsíců věku má mít dítě týdenní přírůstek cca 150-200 g,  po 3. měsíci jsou již váhové přírůstky nižší. Ve Vašem případě by mělo dítě vypít v průměru 120-15O ml na jednu dávku s tím, že ráno většinou po delší noční pause může vypít více, během dne pak méně, potřebu mléka na jedno kojení si dítě určuje samo (kojení by i s přestávkami nemělo přesáhnout 30 minut). Takže má-li Vaše
dítě 6 denních dávek a jednu noční, pak množství vypitého mléka za 24 hodin je přibližně 800-950 ml. Ale znovu zdůrazňuji, každé dítě je jiné a má tudíž i jiné potřeby. Proto nejdůležitějším měřítkem prospívání dítěte je týdenní či 14-denní váhový přírůstek. Dr. Ludvíkovská

Kojení a menstruace

Chtěla bych se zeptat, zda je běžné a normální, že při plném kojení (intervaly nejsou delší jak tři hodiny) 5-ti měsíčního syna jsem dostala menstruaci.

Odpověď: Je to běžné i normální. U některých žen nastupuje menstruace i při plném kojení s ukončením šestinedělí. Zejména v těchto případech kojení nechrání ženu před nechtěným dalším otěhotněním. Dr. Gerychová

Ukončení kojení bez hormonů

Ani mezi hlavními tématy v záhlaví, ani v diskuzním klubu jsem nenašla odpověď na otázku, která mě momentálně velmi tíží. Jak nenásilně (a bez hormonální léčby, neboť jsem opět těhotná) odstavit od kojení dvouleté dítě, je-li pravidelně ve dne i noci kojeno? Zavést ještě v tomto věku umělou mléčnou výživu.

Odpověď: Maminka může nenásilně dítě vést ke konzumaci náhradního mléka a klidně z lahve, bude-li dítě chtít, anebo z hrnečku. Dítěti musí maminka vysvětlit, že už mlíčko prostě nemá. V noci takhle staré dítě by už mléko pít nemělo, má-li žízeň, stačí trocha dětského čaje nebo vody. Maminka může omezit laktaci tím, že sníží příjem tekutin, bude pít jen tolik, aby uhasila žízeň a musí jen lehce odstříkávat tak, aby snížila napětí prsou. Intenzivním odstříkáváním by se totiž mléčná žláza stále stimulovala, takže odstříkat jen lehce. Odstříkané mléko může dítěti nabídnout při přechodu na náhradní. Chce to ale hodně trpělivosti vůči dítěti, aby pochopilo, že maminka už mléko nemá. Dr. Ludvíkovská

Inzerce

ŘÍKAČKY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

představení knihy pro děti

Interaktivní set Říkačky pro chytré hlavičky formátu A5 obsahuje 3 části: Hlavní kniha Říkačky – říkanky pro děti (pohybové říkanky, malovací, naučné, o světě kolem nás,..), Kreslení dle předlohy - doplňovačky pro děti, Pexesové karty – 3 sady karet - 12 listů (obrázkové, písmenkové, prázdné pexeso). Říkanky s praktickou kroužkovou vazbou posunou Vaše dítě dále! O zdraví, bezpečnosti a světě kolem nás s cvičením a kreslením.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Související témata

Kojení - diskuze

  • Kojení 3 měsíce
    Dobrý den,
    máme holčičku narozenou 13.6.2020. Od začátku ji zlobí bříško.
    Posledni týden se prisaje, ale u prsa "nadava", kope nožičkou, hází sebou a nesaje nebo začne až po delší chvili, častokrát se i rozbreci.
    Vyděsím se, že mi došlo mléko a běžím udělat nutrilon do lahvičky, ten odmítá, opět ji zkusím nechat přisat a po celou dobu vždy stlacuji prso.
    Drive sebou také házela, ale sala hned,ted u prsa takhle vyvádí.
    V průběhu dne kojím cca každé 2 - 2,5 hodiny. V noci se budí po 4 hodinách sama.
    Prosím o radu je to mé první dítě a každé hodně nestandardní chování mě velmi znejisti a vykoleji.
    Amalieanah   | 24.09.2020 04:55:56
    Reagovat | URL příspěvku
  • kojení 5 měsíců
    Dobrý den! Mám chlapečka 5 měsíců a dva týdny. Od začátku jsme při kojení neměli problémy, dodržoval přesně doby a v noci se vzbudil maximálně dvakrát.Poslední týden, ale přes den skoro nejí, protože kouká, co se děje kolem. Kojíme stále na stejném místě, ale nevydrží pít déle jak pět minut. V noci se pak budí po dvou hodinách a saje skoro deset minut. Neztrácí na váze a vypadá spokojeně, ale já jsem z toho hrozně unavená. Není nějaký způsob, jak změnit jeho režim?
    kristymachackova   | 23.11.2015 16:36:38 | Reakcí: 2, poslední: 21.06.2019 11:19:56
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: kojení 5 měsíců
      V 5 měsících lze přidat další příkrmy, v poledne zeleninový příkrm a na noc kaši, kaše by měla dítě zasytit a prodloužit intervaly - po kaši by mohl dostat tekutinu - čaj, kojeneckou vodu a poté by měla kaše zasytit na 4 - 8 hodin.
      Noční neklid by mohl být také způsobený prořezáváním zoubků, to potom kaše nepomáhá. Ale zkuste v poledne zeleninový příkrm a na noc kaši.
      MUDr. Ludmila Vomelová
      Baby on line   | 26.11.2015 07:03:13
      Reagovat | URL příspěvku
    • \
      RE: kojení 5 měsíců
      Dobrý den, ano, jde to, je nutné nastavit a dodržovat co nejpevnější režím, třeba tady to máte popsané https://kyblikov.cz/media/budit-novorozence-na-kojeni
      Andyyy1   | 21.06.2019 11:19:56
      Reagovat | URL příspěvku
  • nedostatečné mléko?
    Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat, dcera 10 dní, strašně dlouho saje z prsa, pak i usne, při odbrkávání se probere a když ji dám do postýlky tak brečí a dává si ručičky do pusy. Když ji dám opět k prsu saje a je klid, toto se opakuje i dvě hodiny. Myslíte že mám slabé mléko? Teče pořád ale jestli má tu sílu aby ji zasytilo. Jsem z toho strašně nešťastná. Prvního syna jsem kojila rok a půl.
    Kat86   | 20.11.2015 20:45:51
    Reagovat | URL příspěvku
  • podpora na vytvoření mléka
    Dobrý den,

    doma mám 5ti letou dcerku a čekáme 2 miminko. U první dcerky jsem měla problém že jsem měla málo mléka a už z porodnice jsme odjížděli s příkrmy a do 2 týdnů se mi stratilo mléko úplně. Vím že jsou homeopatika na podporu laktace, můžu ji začít brát preventivně už v porodnici po porodu?
    Předem děkuji za odpověď, Alena :-)
    alena.greplova   | 22.10.2015 09:47:58 | Reakcí: 7, poslední: 25.10.2017 15:39:13
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: podpora na vytvoření mléka
      Na podporu laktace je Ricinus communis 9 ch, můžete nasadit hned po porodu 3x denně 3 kuličky, jakmile laktace nastoupí v dostatečné míře, můžete vysadit.
      MUDr. Ludmila Vomelová
      Baby on line   | 22.10.2015 13:20:16
      Reagovat | URL příspěvku
    • \
      RE: podpora na vytvoření mléka
      V porodnici jsem s sebou měla pro jistotu homeopatika Ricinus communis 9ch a brala jsem je již v porodnici. A pak vždy, když jsem měla pocit, že se tvoří málo mléka. Myslím si, že několikrát mi opravdu homeopatika pomohla a kojila jsem 9 měsíců.
      Dupinka   | 31.10.2015 13:02:49
      Reagovat | URL příspěvku
    • \
      RE: podpora na vytvoření mléka
      na tohle jsou super doplňky, jako gravimilk od sunaru
      SoniaCer   | 23.10.2017 21:09:32
      Reagovat | URL příspěvku
  • Laktace
    Dobrý den,
    mám 7 týdnů starého chlapečka, narodil se o 3 týdny dříve, všechno je v pořádku, jen se u mě nerozjela laktace,protože v prvních dnech nechtěl sát...Po 3 h jsem schopna odstříkat za pomocí odsávačky cca 50 ml mléka a zbytek používám dokrm, je možné i po 7 týdnech od porodu nastartovat laktaci tak, abych nemusela používat dokrm? Jak často se mám pokoušet odstříkávat, aby se u mne laktace rozjela? Piji i čaje na laktaci, mám zkusit i něco jiného? Děkuji Martina
    hav268   | 11.06.2015 08:21:04
    Reagovat | URL příspěvku
  • kojení nedonošenců
    Dobrý večer,
    máme 6týdení miminko holčičku   nedonošence(33+4tt)je plně kojené, ale zajímalo by mě kolik mlíčka může vypít v jedné dávce. Bojím se abych ji nepřejídala nebo naopak aby neměla málo.Kojím cca každé 3h. s jedním buděním večer takže kolem 7-8dávek denně. Malou vážim před a po kojení a v průměru vypije 70ml někdy i 90ml což mi přijde na to jak je malinká dost. Sice krásně přibírá, ale aby to nedohnala zase moc rychle. Mlíčko nezvrací jen občas když už to je opravdu dost  . Občas brečí už po 2h. a strká si prstíky do pusy brečí do té doby než jí nakojim je to tak správně? Nebo mám za každé situace vydržet alespon ty 3h? Děkuji za odpověď  
    bjuchinky   | 16.01.2015 21:35:02 | Reakcí: 1, poslední: 18.01.2015 09:56:27
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, dítě na UM od 3 měsíce , poprosím zda stolice je normální a nebo hlenová ? Dítě jinak bez problémů, žádné bolesti bříška apod, jen hodně suchá položka.

Dobrý den,

taková stolice může být, přidejte probiotika.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 03.03.2024, 10:33
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×