Dítě 1. rok: 4. rok

  1. Jak roste dítě?
  2. Co už všechno dítě umí?
  3. Péče o dítě, prohlídky, očkování
  4. Aktivity s dítětem, spánek
  5. Nejčastěji řešené promlémy
  6. Kojení, výživa


     

1. Jak roste dítě?

Děti rostou v průměru 4-6 cm za rok, ale růst je velmi individuální. Záleží na genetických dispozicích, dané tělesné konstituci, výživě, nemocnosti apod. Vzhledem k tomu, že celková preventivní prohlídka proběhne až v pěti letech, pokud mají rodiče podezření na poruchu růstu (a ta se může v tomto věku projevit), je nutno vyhledat ošetřujícího dětského lékaře, který zařídí potřebná vyšetření.

2. Co už všechno dítě umí?

Rozvíjí se slovní zásoba, výslovnost, většina dětí již dokáže rozlišit barvy, děti rády kreslí - ve 4 letech dokáží nakreslit figuru připomínající člověka či zvíře, hrají si s kostkami, sestaví různé stavebnice vhodné pro tento věk. Zlepšuje se také spolupráce s ošetřujícím dětským lékařem, takže lze docela dobře vyšetřit zrak i sluch (při podezření na nějakou odchylku). Děti v tomto období už samostatně jí, během dne dodržují osobní hygienu, i když v noci se někdy nehoda může stát. Umí jednoduché písničky, básničky, dovedou říci své celé jméno a určit své bydliště, některé děti milují čísla dopravních prostředků.

3. Péče o dítě, prohlídky, očkování

Mezi třetím a čtvrtým rokem většinou probíhá jen očkování dle přání rodičů. Povinné očkování ze zákona podle očkovacího kalendáře v tomto období neprobíhá (výjimečně očkování odložené za zdravotních důvodů).

Samozřejmě, pokud mají rodiče podezření na nějakou nesrovnalost ve vývoji či výživě dítěte, mohou vše konzultovat s ošetřujícím dětským lékařem.

4. Aktivity s dítětem, spánek

Rozvíjení pohybové aktivity zejména venku je velmi důležité, stejně jako podpora dítěte. V létě jízda na kole, odrážedle, kolečkových bruslích, míčové hry, plavání, v zimě lyžování od 4 let, může se zkoušet bruslení, sáňkování a samozřejmě bobování. K lyžování a bruslení je třeba velké trpělivosti rodičů, děti si musí nejdříve zvyknout na obuv a zcela jiný pohyb v ní. Děti je třeba hodně chválit a dodávat jim odvahy, i když někdy se to bez pláče a vztekání neobejde. Ale každé dítě je jiné, podstatné je, aby si děti konkrétní druh pohybové aktivity neznechutily.

5. Nejčastěji řešené problémy

Týkají se vývoje, výživy, nemocnosti, očkování.

Možná onemocnění

Převažují virová onemocnění dýchacích cest i zažívacího traktu, různá bakteriální onemocnění včetně možných komplikací, z infekčních onemocnění plané neštovice a spála.

6. Kojení, výživa

Výživa připomíná svým složením výživu dospělých (viz. Výživa 3 - 6 let), ale je velmi důležité, aby děti byly vedeny ke správným stravovacím návykům a pravidelnému režimu. Je obecně známo, že děti v předškolním věku získávají takové návyky, jaké se v dané rodině dodržují, čím starší dítě, tím hůře se u něj chybné návyky napravují.

Inzerce

ŘÍKAČKY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

představení knihy pro děti

Interaktivní set Říkačky pro chytré hlavičky formátu A5 obsahuje 3 části: Hlavní kniha Říkačky – říkanky pro děti (pohybové říkanky, malovací, naučné, o světě kolem nás,..), Kreslení dle předlohy - doplňovačky pro děti, Pexesové karty – 3 sady karet - 12 listů (obrázkové, písmenkové, prázdné pexeso). Říkanky s praktickou kroužkovou vazbou posunou Vaše dítě dále! O zdraví, bezpečnosti a světě kolem nás s cvičením a kreslením.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Jak nám to sluší a co již umíme?

Chci taky vložit foto

Předchozí článek 2. - 3. rok Další článek 5. rok

Související články

Diskuze
Téma Příspěvků Poslední
příspěvek

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×